Θέμα: Lifalili
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-10-07, 22:32
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsdimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
lifalili έχω εδώ και καιρό...είχα πάρει 5 κομματια στην αρχή.
τα θηληκά είναι πιο μικρόσωμα...και πιο ροζοκόκκινα απο τα αρσενικά.
τα αρσενικά έχουν λίγο πιο καμπυλωτό το κρανίο τους.
Για ζευγάρι μου τα έδωσε ο φίλος. Μάλιστα του έχουν γεννήσει στο παρελθόν. Μάλλον κατάλαβα ποιο ειναι το αρσενικό. Αυριο που θα ξανααναψουν τα φώτα θα το τσεκάρω.
Παράθεση:
ζευγαρώνουν πάρα πολύ εύκολα και κοκκινίζουν έντονα αν αρχίσει το φλερτ...τα δικά μου έκαναν μικρά στον πρώτο μήνα.
είχα 4-5 γέννες. οι γονείς δεν τρώνε τα μικρά και εναι στοργικοι και προστατευτικοί. αν θες γέννα καλύτερα μην βάλεις άλλο ψαρι γιατι δεν θα σου μεινει μικρό. οταν γενιουνται είναι πάρα πολυ μικρά, σαν ψείρες και εύκολα τρώγονται απο συγκατοίκους. έτσι έχασα τις πρώτες γέννες...
Αν βάλω άλλο ένα ζευγάρι Lifalily ?

Παράθεση:
χαρησα αρκετα. ένα ζευγαρι σε φίλο και στον πρωτο μηνα είχε μικρά!!!!
είναι πολύ γλυκά και όμορφα ψάρια και κυρίως οταν βγάλεις ζευγάρι και πάρουν ένα ωραίο κακκινο χρώμα.
Μηπως εχεις κανένα ζευγάρι για χάρισμα?

Παράθεση:
το set up σου μου αρεσει...ομορφες πετρες...αν θες δώσε λίγο ύψος με κρυψώνες...τα δικά μου τους αρεσει να χώνονται σε σπηλιές.
ταίζω στικς για κιχλιδες γενικά (μεσαίου μεγέθους) αλλα τρώνε σχεδόν τα πάντα...
Ηθελα και εγω λίγο ύψος παραπάνω, αλλα τελείωσαν οι πέτρες. Πήρα 70 κιλά πετρές , αλλα απο 3 διαφορετικά σχέδια. Πρέπει να ξαναπάω στην Βάρης Κορωπίου για να παρω τις ίδιες. Το έχω στα υπόψιν όμως.

Παράθεση:
για να δεις πως μοιαζουν τα αρσενικά σου στελνω τον δικό μου...
Thanks για τις παρατηρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries