Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #609  
Παλιά 17-01-17, 22:07
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

μονο δεν ξερω αν χρειαζεται λαπτοπ για να τον εχω εκει διπλα.
δεν ξερω αν κραταει τις ρυθμισεις αν βγει απτο ρευμα δηλαδη.
λογικα θα τις κραταει...
τακη αυτο που ελεγες για το μπαγκ που εχει...
εγω που τα σβηνω τα φωτα στις 1 το βραδι,θα κανω ενα προγραμμα ως τις 23:59 και αλλο ενα στις 12?
και στο λεπτο ενδιαμεσα τι θα κανει?
θα σβηνει?
Καλησπέρα και από εμένα,

Ο κοντρολερ είναι πολύ εύκολος στο σεταρισμα, δεν θα έχεις κανένα θέμα.
Τις ρυθμίσεις τις κρατάει χωρίς ρεύμα αλλά θα χρειαστείς υπολογιστή κοντά στο ενυδρείο αν θες να δεις σε fast forward το αποτέλεσμα των ρυθμίσεων σου και μετά να κάνεις τις τυχόν αυξομειωσεις στην ένταση στα χρονικά περιθώρια που θα κρίνεις.

Αρχικά με το που ανοίξεις το πρόγραμμα κάνε ένα New package και δώσε ένα όνομα. . Σε αυτό το package θα βάλεις μέσα όσα modes θες για να τρέχεις. Κάθε Mode είναι και ένα εικοσιτετραωρο. Ένα μπορείς να τρέχεις τη φορά. Αν βαρεθεις η θες να αλλάξεις mode, μέσα από τον κοντρολερ και χωρίς να απαιτείται σύνδεση με πισι επιλέγεις Mode (έχεις προηγουμένως επιλέξεις μέσα από το πρόγραμμα το εικονίδιο 'download all modes to control'.
Για τα modes τώρα, έχεις δύο επιλογές. Είτε κάνεις ένα καινούργιο, από το μηδέν, βήμα βήμα μέσω του εικονιδιου New Mode file και διπλό κλικ στο κενό παράθυρο για να σου βγάλει το παράθυρο step edit, είτε ανοίγεις ένα υπάρχον Mode (επισυνάπτω στο παρόν μήνυμα κάποια modes που βρήκα σε ξένα ενυδρειακα φόρουμ) και 'παίζεις' με τα βήματα (χρόνος έναρξης, % ανά κανάλι, προσθήκη η διαγραφή βηματων κτλ) .
Γενικά κάνεις ότι θες εύκολα και γρήγορα.
Για την ερώτηση σου σχετικά με την μετάβαση από την μία μέρα στην άλλη, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βάλε τι %θες πχ στις 23:00, τι % στις 00:00 και τι στη 01:00 και το πρόγραμμα θα κλιμακωσει την φωτεινότητα ανάλογα.

Ελπίζω να βοήθησα και ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

http://cloud.tapatalk.com/s/587e7987...tc%20modes.zip


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries