Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 12-11-05, 13:01
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Βασίλη τι φυτά έχεις;Τα πιο πολλά φυτά δε θα έχουν πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια και πόσο θα επιλέξεις να ανεβάσεις τη θερμοκρασία.
Τα φυτά που είχαν πάντοτε πρόβλημα με άνοδο θερμοκρασίας (τουλάχιστον από αυτά που είχα εγώ) ήταν η java moss και το microsorum pteropus.
Για το ph μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε από το ph.
Πάντως εγώ θα σου συνστούσα να αφήσεις τα φυτά στο ενυδρείο και μην κάνεις πολύ μεγάλες ανακατατάξεις με αποτέλεσμα να στρεσσάρεις ακόμη περισσότερο τους δίσκους.

Λοιπόν σήμερα ο εν λόγω ασθενής δίσκος, είναι πιο κινητικός, βρίσκεται στα ''ανοιχτά'' του ενυδρείου, μαζί με τα υπόλοιπα ψάρια,(βέβαια το κινηγάν λίγο τα υπόλοιπα καθ ότι νεοσύλεκτο),και τρώει κανονικά τα πάντα.
Όμως, το άσπρο περίγραμμα που λέγαμε εχθές, παραμένει ακόμα ακάθεκτο, στην ουρά του. Ακόμα παρατήρησα πως οι μαύρες κάθετες γραμμές πάνω του, ατόνισαν λιγάκι, και γενικότερο πήρε ενα πιο έντονο χρώμα πρός το ανοιχτό κόκκινο, απο οτι ήταν τις προηγούμενες μέρες.
Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα με υψηλότερη θερμοκρασία, και την έχω σταθερη στους 30 C.
Τα φυτά μου φίλε thediscusman, είναι vallisneries, anubies (χαμηλές και ψηλές), egeria densa,limnophilies,cryptocorynes, και κανά 2 είδη που δεν ξέρω ακόμα τις ονομασίες τους.
Παραμένουν λοιπόν τα πράματα ως έχουν?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries