Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 22-05-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
2. το σκυλί δεν έχει δηλητήριο, το φίδι έχει .. και αν σε τσιμπήσει μπορεί να σε σκοτώσει ακόμα και ακαριαία(ανάλογα το σημείο).
-------------------------

ένας γνωστός όργωνε ένα χωράφι στην Καλαμάτας ... οι γλάροι όρμαγαν και άρπαζαν τις οχιές που ξεβράζονταν στο χωράφι ...
από έναν γλάρο έπεσε η οχιά όμως και δυστυχώς στο σβέρκο του γνωστού μου ...
αδιάβαστο πήγε .. ούτε από το τρακτέρ δεν πρόλαβε να κατέβει ...

Δεν έχουν όλα τα φίδια δηλητήριο αλλά η μειοψηφία τους, Στην χώρα μας δεν έχουμε τόσο επικίνδυνα φίδια και οι θάνατοι πλέον έχουν μηδενιστεί. Έπειτα δεν είναι λογική το να σκοτώνουμε οτιδήποτε έχει την δυνατότα να μας κάνει ζημιά, θα τα σκοτώναμε όλα ξεκινώντας από τους ανθρώπους. αν ξέρεις αγγλικά διάβασε αυτό εκεί που λέει για το δάγκωμα από οχιά http://www.herpetofauna.at/berichte/..._peninsula.php και πρόσεξε σε πόσες μέρες πήγε στο νοσοκομείο.

Το σκυλί μπορεί να γίνει επιθετικό, το φίδι ΠΟΤΕ. Πάντα φοβάται και προσπαθεί να φύγει και όταν απειληθεί άμεσα, τότε αμύνεται. Είμαστε θηρευτές και όχι θηράματα για το φίδι.



Αυτό με τον γνωστό σου κάπου το έχω ξανακούσει, είναι πολύ extreme περίπτωση, πιο εύκολα κερδίζεις το τζόκερ δύο φορές σερί. Δεν νομίζω πως πρέπει να λαμβάνουμε υπ'όψιν μας τέτοιες περιπτώσεις για να κρίνουμε ένα ζώο.


Η άποψή μου είναι πως και τα ερπετά όπως και τα πουλιά, όπως και όλα τα ζώα (εκτός σκύλου και γάτας που είναι man-made και πλέον δεν ζουν χωρίς τον άνθρωπο) πρέπει να ζουν ελεύθερα και όχι αιχμάλωτα. Ακόμα και τα ψάρια που έχουμε είναι αιχμάλωτοι και όχι "διασωθέντες" όπως πολλές φορές νομίζουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries