Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 11-11-14, 04:47
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να βγαζουμε τους θερμοστατες απο τα ενυδρεια το καλοκαιρι ?
ΌΧΙ... οι θερμαντήρες... ΔΕΝ υπάρχει λόγος, να βγαίνουν από το ενυδρείο.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει λογος πιστευω ο θερμαντηρας ειναι κατασκευασμενος να δουλευει στο νερο!!απλως καλο ειναι να βγαινει απο την πριζα δεν υπαρχει λογος να ειναι υπο ταση το καλοκαιρι!χρονια ολοκληρα τους ειχα χειμωνα καλοκαιρι στα ενυδρεια χωρις ποτε να υπαρχει θεμα!
Αφού ο θερμοστάτης του θερμαντήρα... ΔΕΝ λειτουργεί (η θερμοκρασία του χώρου, είναι συνήθως υψηλότερη)... γιατί να βγει το φις;
Εκτός αυτού... ΔΕΝ μιλάμε μόνο για την περιοχή της Αθήνας.
Κάποιοι που το βγάζουν... ξεχνάνε και να το ξαναβάλουν... μετά το καλοκαίρι.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
για την δεη παιδια οι ηλεχτρολογοι μας εδω.τοσο πολλα δεν ξερω.
απο φιλο ειδικα προσφατα αλλα ηξερα και εγω για το σκασιμο που λες εκτος νερου και εαν ειναι στην μπριζα ναι αυτο ισχυει.εαν τους ξεχασεις ακους ενα μπαμ κατι σαν εκρηξη.
εαν εχεις χερια μεσα φανταζομαι ο θεος σε προσεχει η το αυτοματο στον κεντρικο στον πινακα.

εγω οχι δεν εκανα κατι τετοιο.
απλα ειδα την χρεωση.
ουτε εδειξε κατι οτι με τσιμπουσε γιατι εβαλα τα χερια μεσα να δω τα φυλλα οπως εγραψα ποιο πανω.να κουνησω τα φυτα δηλαδη για να δω τον θερμοστατη.
γιατι εγραψε μοναδες δεν γνωριζω.
αλλα οτι εγραψε μοναδες ειναι σιγουρο.
μιας και εκανα ελενχο ρωτησα τι παζη τι ενεργειες εγιναν χθες στο σπιτι θερμοσιφωνας,κουζινα και τετοια.
αλλα επειδη απο παλια με την δεη ειχα προβλημα εδω και 10 χρονια καθε μερα συγκεκριμενη ωρα περνω το νουμερο απο την χελωνα κατω που εχουμε.και φυσικα και για αρχειο στην καταναλωση αλλα ποιο πολυ επειδη ειχα παλια προβλημα με τον ανθρωπο που ερχονταν και εγραφε οτι ηθελε.
και απο τοτε αρχισα να κραταω αρχειο δικο μου.

παρτε ακομη μερικες.θα ανεβη και σε λιγο το βιντεακι που τον τσακισα με πολυ μισος ......
ας το εχουμε για αρχειο να τον θυμομαστε και οπως ειπα πανω

ΠΡΟΣΟΧΗ τα ματια μας στης συσκευες αυτες.τιποτα δεν ειναι ασφαλες.
Από την χρέωση κατάλαβες... ότι έχεις πρόβλημα... διαρροής; ΔΕΝ θα σε τσιμπoύσε απλά... με τα 220 V.
Η θερμοκρασία του ενυδρείου... ήταν κανονική στο θερμόμετρο;
Ο θερμαντήρας που έχεις/είχες... έχει όπως βλέπεις μια "μπίλια" στο "καπελάκι" (για καλιμπράρισμα). Αυτή σε κάποιες περιπτώσεις σηκώνεται (λόγω της ζέστης που δημιουργείται μέσα στον γυάλινο σωλήνα... που αναγκάζει να διογκώνεται ο υπάρχον αέρας)... και πιθανότατα από εκεί πήρε το νερό (κανονικά το αξονάκι της... είναι στεγανό).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως εγω βρε παιδια ολους τους θερμοστατες μου τους εχω με την πανω μερια εξω απο το νερο..πολυ το φοβαμαι να τους εχω μεσα ολοκληρους..
Ο κατασκευαστής (που ΔΕΝ είναι ηλίθιος να ρισκάρει) στις οδηγίες γράφει πως ΠΡΕΠΕΙ να τον τοποθετείς... και επάνω στον θερμαντήρα έχει ένδειξη χαμηλότερης στάθμης.
ΑΝ τον έχεις έξω (ενώ είναι πλήρως βυθιζόμενος)... διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω φιλε ετσι τους εχω χρονια.
Ποτε δεν τους βουτιξα μεσα ουτε παραληλους.
Παντα καθετοι και παντα το καλωδιο του ρευματος με κληση μην παει νερο στην μπριζα.
1. Υπάρχουν περιπτώσεις πχ. σε νοσοκομείο ή καραντίνα ή γεννήστρα που ΔΕΝ μπορείς να τους βάλεις όρθιους.
2. Στο καλώδιο κάνεις καμπύλη (υπάρχει αναλυτικά και στις οδηγίες)... για να φύγει τυχόν νερό.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο συγκεκριμενος θερμαντηρας δεν εχει προβλημα να ειναι ολοκληρος μεσα στο νερο!απλως ετυχες στη περιπτωση της αστοχιας υλικου,οι συγκεκριμενοι θεωρουντε απο τους καλυτερους οπως ειναι γνωστο!και πλαγια δουλευουν χωρις κανενα θεμα!
Έτσι... ακριβώς.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα παιδια , ειδα την ολη ιστορια κ να πω δυο λογακια κ εγω..

υπαρχουν διαφορα πρωτοκολλα για το νερο κ την στεγανότητα σε σχεση με το νερο, τα γνωστα ΙΡ που ειναι διαφορα νουμερα. Στην περίπτωση των ενυδρειακων όλα είναι βυθιζόμενα κ μερικά μαλιστα σου λένε που πρεπει να ειναι το ελάχιστο της σταθμης. αυτό είναι λογικό γιατι πρέπει να είναι όλο μέσα στο νερό για να μην έχει διαφορα θερμοκρασιών ΔΤ.

Η κεφαλη είναι απο πλαστικό κ το σώμα απο γυαλί. δεν έχουν τις ίδιες διαστολές συστολές κ για αυτό πρέπει να είναι όλο μεσα στο νερό.
Η θερμική αντίσταση παράγει την ηλεκτρική ενέργεια σε θερμική άρα δεν έχει τάση επάνω της αλλά βατική ισχύ που μεταφράζεται σε θερμότητα. βέβαια αν με το νερό σκουριάσει κ κοπεί σε ενα σημείο τότε εκείνο το σημείο πλέων θεωρείται καλώδιο κ έχει τάση η μια άκρη (φάση) κ μηδενική τάση η άλλη ακρη (ουδέτερο). Εκεί θα πάιξει σημαντικό ρόλο ο αυτόματος διακόπτης διαφυγής-διαροής (ρελε)

Σε κάθε περίπτωση είτε θερμαντήρας είναι (οχι θερμοστατης) είτε φίλτρο είναι ή οτιδήποτε παίζει σε "ρευμα" τάσης 220V AC τότε πρέπει να είναι κ η φάση κ ο ουδέτερος μέσα στο νερό ώστε σε περίπτωση διαροής να κάνει το θάυμα του ο αυτόματος. ΠΡΟΣΟΧΗ θέλουν τα καλώδια που καμια φορά τρίβονται στα γυαλιά (ειδικά DIY που δεν είναι ρονταρισμένα) κ εκει παίζει κίνδυνος να γδαρθεί το καλωδιάκι κ να βρείς την φάση παντού μέσα κ μόλις βάλεις τα χέρια να κάνεις την γέφυρα κ να σε πετάξει απέναντι!!!



Υ.Γ.

Για όσους δεν γνωρίζουν το "ρελε" είναι ενας ασφαλειοδιακόπτης όπου όση ροή έχει στο ένα αγωγό τόσο πρέπει να έχει επιστροφή κ στο άλλο.. αν έχει διαφορετικότητα τότε κλείνει ο διακόπτης μόνος του. Βρίσκεται βέβαια στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού
υπάρχουν διάφοροι με ονομαστικές τιμές διαροής λχ 150mA 75mA κοκ. Βέβαια όσοι έχουν γνώση ηλεκτρολογίας είναι καλό εκτός απο τον κεντρικό πίνακα να βάζουν σε ειδικό εξωτερικό επιτοίχιο κουτί ένα ακόμη ρελέ στην πρίζα - πολύπριζο του ενυδρείου αλλά ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΕΙΩΣΗ !!!
επειδή απο τον πίνακα μέχρι την πρίζα στο τοίχο έχει μια αποσταση ΧΧ μέτρων καλωδίου έχει κ μια μικρή καθυστέρηση msec . θα πει κανείς οτι σιγά την διαφορά χρόνου. δεν είναι θέμα χρόνου αλλά θέμα ρεύματος. 10mA του εναλασώμενου είναι αρκετά να κάνουν ζημιά στο νευρικό σύστημα κ πάνω απο 50mA ανάλογα με την ευαισθησία του κάθε ανθρώπου είναι θάνατος...
επειδή με το ρεύμα ΔΕΝ παίζει κανείς καλό είναι να παραμείνει το ενυδρείο σαν απόλαυση κ χόμπυ κ να αποφύγουμε τα δυσάρεστα ενώ ξέρουμε πώς να προφυλαχθούμε!

Καλό θα είναι μια στις τόσο να κάνετε δοκιμή του ρελέ με το διακοπτάκι του κ όσοι δεν εχετε είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΌ να βάλετε
Τα έγραψες αναλυτικότατα.... νομίζω.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 11-11-14 στις 04:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02912 seconds with 11 queries