Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 22-02-16, 12:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ

Μετά τις παρατηρήσεις του Κώστα για τον όγκο της σταγόνας προσπάθησα να την ογκομετρήσω.
1ο Προσπάθεια.
Πήρα μια σύριγγα του 1ml (σύριγγα ινσουλίνης για διαβητικούς) και άρχισα με το σταγονόμετρο να ρίχνω σταγόνες μέσα της. Στις 20 σταγόνες είχε φτάσει περίπου στο 0,5 ml, λέω κάτι δεν κάνω σωστά, αδειάζω πάλι στο μπουκαλάκι το υγρό που είχα βάλει στη σύριγγα , πάω να βάλω και το έμβολο στη σύριγγα και παρατηρώ πως μένει μαυρίλα στη σύριγγα, το μαύρο λάστιχο που έχει το έμβολο της σύριγγας έλιωνε, μάλλον το έλαιο το διάλυσε, πέταμα η σύριγγα.
2η Προσπάθεια.
Είχα 2 γυάλινους δοκιμαστικούς σωλήνες των 2ml (που τα βρίσκω κάθε φορά και κάνω τη δουλειά μου τέτοια παράξενα υλικά , απορώ και με τον εαυτό μου ), ανοίγω καινούρια σύριγγα, βάζω 1ml νερό και το ρίχνω στον έναν δοκιμαστικό σωλήνα, βάζω τον άλλον δίπλα και αρχίζω και ρίχνω σταγόνες, όταν η στάθμη έφτασε στο ίδιο ύψος με τον σωλήνα που έχει το νερό σταματάω, το αποτέλεσμα ήταν 38 σταγόνες, άδειασα το αιθέριο έλαιο πάλι στο μπουκαλάκι, τίναξα τον δοκιμαστικό σωλήνα να φύγουν και οι τελευταίες σταγόνες, γέμισα πάλι στη σύριγγα με 1ml νερό και το έριξα σε αυτόν τον δοκιμαστικό σωλήνα, ίδια στάθμη με τον άλλο σωλήνα, άρα με το σταγονόμετρο που έχω , 1ml=38 σταγόνες.






Συνεπώς θέλει προσοχή το σταγονόμετρο που έχουμε και είναι καλύτερα να το ογκομετρήσουμε.
Η σχέση τώρα είναι
380 σταγόνες ανά 1000ml melafix, δηλαδή 380 Χ 5 / 1000 = 1,9 σταγόνα ανά 5ml melafix, αυτό δυσκολεύει τη διαδικασία παρασκευής melafix κατά περίπτωση. Ίσως είναι καλύτερα να φτιάχνουμε ανά 100ml που είναι πολύ πιο εύκολος ο υπολογισμός , 99ml αποσταγμένο νερό με 1 ml αιθέριο έλαιο, και το έλαιο να το ρίχνουμε σε 5ml έτοιμο melafix για να διαλυθεί και έτσι να έχουμε 11 δόσεις των 5ml , αλλά αυτό θέλει δοκιμή για να δούμε αν το 1ml αιθέριου ελαίου διαλύεται πλήρως στα 5ml melafix.
-------------------------------------------------------------------

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί ακόμα και με τη μισή σχεδόν δόση που έβαλα είχα θεαματικά αποτελέσματα με το χνούδι στα black moor, από τη 2η δόση είχε μειωθεί κατά 80% και με τη 3η δόση εξαφανίστηκε και σταμάτησα τη θεραπεία. Το common όμως επιδεινώθηκε γιατί προφανώς δεν ήταν μύκητας αλλά κάτι άλλο και δεν το είχα παρατηρήσει, χθες το βράδυ έστησα επειγόντως τη καραντίνα και μετέφερα το ψάρι εκεί. Στο κορμό του ψαριού , εκεί που νόμιζα πως είναι χνούδι, δημιουργήθηκε έντονη κοκκινίλα και τα λέπια ανασηκώθηκαν στο σημείο εκείνο. Πρόσθεσα sera omnipur και το ψάρι είναι υπό παρακολούθηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 22-02-16 στις 13:45
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01928 seconds with 11 queries