Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 29-01-16, 23:54
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

.......πηγα στο μαγαζι που μου υποδειξατε και πηρα ενα εξωτερικο φιλτρο τελικα
Fluval 206 για 200lt εχει σπογγους ,μακαρονι ,ανθρακα . κκοστισε 80€(δεν πηρα κατι φτηνο γιατι ισως το χρησιμοποιησω μελλοντικα σε γονο εαν και οποτεμε το καλο )
Αυριο θα κατσω να το στησωκαι να τοβαλω σε λειτουργεια .
Θα το τοποθετησω σε μια μπανιερα που δε την χρησιμοποιω πλεον στο wc (την εχω γεμισει νερο και αυριο θα την τριψω καλα για τυχων υπολοιματα χημικων ουσιων)


Στη Λεσβο εχουμε ενα κτημα απο υπαρχει μια χαβουζα που βγαζει νερο απο τον πυθμενα .....σε ενα "σετι"(ξερολιθιες )απο κατω εχει γινει ενα σκαμα ,δλδ ειναι το κτημα σε σκαλες ...Εσωτερικα κ περιμετρικα θα πεσει μπετο ,η υπερχυλισητης χαβουζας θα πεφτει στο σκαμα .Στον πυθμενα του σκαματος θα ανοιχτει μια τρυπα που εσωτερικα θα μπει καποιο τουλι οπου θα βγαινει τοσο νερο οσο μπαινει απο την υπερχειλιση ....τυχον επισημανσεις ή συμβουλες εννοειτε μου τις διαβιβαζετε απαραιτητως
Αναλυσεις στο νερο δν εχω κανει ,αλλα το ph του πρεπει να ειναι βασικο γτ πινεται ,τωρα για σκληροτητα ισως το βελτιωσω με την ενσωματωση αναλογων πετρωματων ..με αμμωνια κ νιτρικα δν νομιζω να εχω προβλημα ...αλλα θα κανω τεστ με τα υγρα που πηρα ...

Το prime δεν το πηρα γιατι στο καταστημα ειχε μονο μια μεγαλη συσκευασια στα 15 περιπου € και οταν ρωτησα αν ειναι καλυτερο απο τα δυο αλλα που εχω μου ειπε πως ολα κανουν την ιδια δουλεια και ετσι τσιγγουνευτηκα χωρις πολυ σκεψη
Εξαλλου στην λιμνη δνθα χρησιμοποιησω τετοια καθολου ..

Υγ.: το hikari ειναι ενα λευκο με λιγο κτρινωπο λευκο ισα ισα στη ραχη του ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries