Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 05-01-15, 22:26
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την εμπειρία σου : Πιστεύεις ότι θα αρκεστεί στα πολύ εύκολα κοράλια?
-------------------------
Το καλύτερο ειναι να αποφασίσεις εξ αρχής τι θέλεις να φτιάξεις, γιατί ίσως να δωσεις χρήματα χωρις να υπάρχει λόγος και να μην σου βγει το αποτέλεσμα
Όχι δεν το πιστεύω
Δύσκολα θα αντισταθεί κανείς!!
Έχεις δίκιο για το ότι μπορεί να δώσει χρηματα άσκοπα αν δεν αποφασίσει εξ αρχής..
Δεν θέλω να συμβουλέψω λάθος, αλλά μιας και ο φίλος μας ξεκίνησε το θέμα για ενυδρείο 60 λίτρων και πιστεύω ότι δεν θα θέλει να δώσει αυτά που χρειάζονται για ένα reef 150+ λίτρων, θα πρότεινα 2 πράγματα

1. Να φτιάξεις ένα reef 60άλιτρο με τον σωστό εξοπλισμό (όπως έχω ξεκινήσει κι εγώ), πράγμα που προϋποθέτει και αρκετό διάβασμα (από ότι βλέπω έχεις ξεκινήσει) αλλά και να πιάνουν τα χέρια σου... ή να σου το φτιάξει κάποιος πετσοπάς π.χ.
2. Να αγοράσεις το 150+άλιτρο για FO και μόνο..

Τώρα αν στο FO θες να βάλεις κανά εύκολο κοραλάκι, τι να πω? Μπορεί να καταφέρεις να διατηρήσεις μερικά, αλλά δεν θα είναι αυτό που έχεις ονειρευτεί και δύσκολα έως απίθανο να μπορέσεις να τροποποιήσεις το ενυδρείο ώστε να φιλοξενήσεις πιο απαιτητικούς οργανισμούς..

Για κοράλια δεν θα πρότεινα γενικά κανένα έτοιμο ενυδρείο, εκτός αυτών που έχουν όλα τα απαιτούμενα κρυφά στην πλάτη και πάλι με επιφύλαξη, αλλά μια custom κατασκευή στην οποία θα μπορείς να προσαρμόσεις τα πάντα...
Σωστό φωτισμό στο καπάκι
Ένα sump όπου θα μπορέσεις να βάλεις τον περισσότερο εξοπλισμό μέσα
Αυτόματη αναπλήρωση μέσα στο sump
Δοσομετρικές για τα κοράλια σου

Η σειρά που ακολούθησα εγώ αν σε βοηθάει κάπου, ήταν, διαβάζοντας αρκετά, ένα 20λιτρο μεσογειακό για να δοκιμάσω πράγματα, μετά ένα 60άλιτρο μεσογειακό, μετά ένα 400άλιτρο μεσογειακό με sump και τώρα ένα 60άλιτρο reef..
Σίγουρα έχω αποκτήσει σημαντική εμπειρία και πιστεύω θα μπορώ να ανταπεξέλθω στο reef...

Την ίδια εμπειρία μπορείς να αποκτήσεις με ένα ωραίο FO και μετά αν δεις ότι δεν σε αποκαρδιώνει η συντήρηση να φτιάξεις ένα reef που είναι πιο απαιτητικό!!

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν και τα χρήματα που θα δίνεις μηνιαίως στον απίθανο αυτό οργανισμό που μας δίνει ρευματάκι, τα οποία αυξάνονται με το μέγεθος του ενυδρείου και αυξάνονται εκθετικά για reef ενυδρείο, επισης το κόστος του εξοπλισμού που θα πρέπει να αγοράσεις αρχικά και το κόστος της συντήρησης...

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries