Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-01-22, 14:15
Το avatar του χρήστη Jenka
Jenka Ο χρήστης Jenka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο μου αρεσει να βλεπω φυτα! Εκανες καλη επιλογη φυτων, το πράσινο που εχεις ειναι Liknophilla sessiflora οχι Hippuroides. Το χαλίκι που εβαλες απο πανω δεν ειναι πολυ πρακτικό στο φυτεμα και ειναι ακατάλληλο για κορυδορακια.

Το μονο που θα έλεγα να προσεξεις ειναι η επιλογη ψαριων. Φαίνεται οτι εβαλες μεσα πολλα διαφορετικά και αταίριαστα μεταξυ τους ειδη. Καλύτερα να εχεις ενα κοπαδι του ίδιου ειδους ψαριων παρα πολλα διαφορετικά. Ετσι θα παρατηρείς συμπεριφορες.

Το ξεκίνησα με αφορμή οτι ξήλωσα κάτι ενισχυτές ήχου και στη θέση τους μου ηρθε να βάλω ενυδρείο. Στην αρχή πήγαινα για κάτι πιο μινιμαλιστικό με μαύρο φόντο και ψάρια αλλα μόλις διαπίστωσα ότι υπάρχουν ζωντανά φυτά έπαθα πλάκα γιατί δεν είχα καθόλου εικόνα. Εχώ θυμόμουν κάτι πλαστικά διακοσμητικά στα ενυδρεία.. Το χαλίκι με παίδεψε αρκετά στο φύτεμα και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε η άμμος αλλα ο πωλητής του petshop μου πρότεινε να μην πάρω, παρότι του είπα ότι θα το φυτέψω και τον άκουσα..
Όσο αφορά τα ψαράκια μάλλον λόγω νεότητας στο χόμπυ μου αρέσουν όλα και παρασύρομαι. Τα γκάπυ που έχω βάλει είναι αρσενικά για να αποφύγω πιθανές γέννες και λέω να προσθέσω και ένα κοπαδάκι (μάλλον danios). Πάντως για την ώρα δεν θα κάνω τίποτα πέρα από τη συντήρηση μέχρι να σιγουρευτώ ότι είναι στρωμένο. Μετράω αμμωνία 0 αλλά και Νο3 το ίδιο και μου φαίνεται περίεργο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01557 seconds with 11 queries