Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 26-11-12, 14:04
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Μπράβο, πολύ καλό θέμα, και με απασχολεί πάρα πολύ καιρό, καθώς θεωρώ ότι η διατροφή είναι η αιτία όλων των προβλημάτων στο ενυδρείο. Θα πω ότι το ενυδρείο μου έχει ψάρια 2 μήνες τώρα, και έχω αλλάξει 3 τροφές ήδη!!! έχω μόνο γκάπυ και πολλά φυτά.
με την πρώτη τροφή τα ψάρια μου είχαν πρισμένες κοιλιές, ξύνονταν σαν τρελλά όπου έβρισκαν, και δεν είχαν χρώματα.
Με τη δεύτερη τα πράγματα ήταν όπως και την προηγούμενη, αλλά λίγο καλύτερα με τα χρώματα και το ξύσιμο,
και με την τρίτη, που είναι και η καλύτερη μέχρι τώρα. Καμία σχέση!!! πρώτων έχει μικρότερο σχήμα, βουλιάζει πιο γρήγορα, και τα γκάπι την κυνηγάνε ακόμα και από το βυθό!!!Δε μουλιάζει γρήγορα όπως οι άλλες. συν ότι ξεπρίστηκαν, και δεν ξύνονται!!!

Σίγουρα και τα ψάρια θέλουν ποικιλία όπως όλοι οι οργανισμοί... Καλά τα μακαρόνια με κιμά, αλλά πόσες μέρες μπορείς να τα τρως χωρίς να πεθάνεις??? το ίδιο και τα ψάρια, νομίζω ότι πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 3 διαφορετικές τροφές που να σχετίζονται με το περιβάλλον που ζουν στη φύση πάντα, για να γίνεται όσο πιο καλή εξωμοίωση!!!

Επίσης ένα άλλο θέμα, οι βιταμίνες. Οι τροφές υποτίθεται ότι έχουν βιταμίνες κτλ. αλλά πόσοι ξέρετε ότι οι βιταμίνες καταστρέφονται με την υγρασία, το οξυγώνο του αέρα και τις υπεριώδεις ακτινοβολίες??? π.χ. αν καθαρίσω ένα πορτοκάλι που υποτίθεται ότι έχει βιταμίνες και το αφήσω στον αέρα για 10 λεπτά, θα υπάρχει λιγότερο από το 10% της βιταμίνης c που υπήρχε στο πορτοκάλι πριν το καθαρίσω!!! Καλό είναι λοιπόν κάθε τόσο να βάζουμε πρόσθετες βιταμίνες στην τροφή των ψαριών (π.χ. fishtamin της σερα). αλλά προσοχή, όχι στο νερό, αλλά στην τροφή, το αφήνουμε να μουλιάσει, και μετά τους το δίνουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01477 seconds with 11 queries