Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 09-04-16, 13:31
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουπερ η λυση του chiller αλλα ...
Νομιζω οτι κατι ειπες για ΔΕΗ
Αν ναι, τοτε καλο θα ηταν να τα βαλεις κατω ολα μακροχρονα (κοστος αγορας και κοστος λειτουργιας).
Και επισης μεσα σε αυτα να υπολογισεις και οτι θελεις και αντλια που θα γυριζει το νερο chiller-ενυδρειο και που κι αυτη εχει κοστος αγορας και καιει ρευμα 24/24ωρο (οχι οπως το chiller που καιει μονο οταν ψυχει).
Επισης αν βαλεις το chiller μεσα στο δωματιο, μαλλον θα χρειαζεται να αναβει και το air-co του δωματιου, γιατι το chiller θα βγαζει ζεστη (οπως βγαζει το εξωτερικο μηχανημα ενος air-co)

Προσωπικα η μονη λυση που ΔΕΝ θα επελεγα θα ηταν τα ετοιμα ανεμιστηρακια. Ακριβα και ψοφια. Πρεπει να ειναι και συνεχως ανοιχτο ολο το καπακι. Αν εχεις ψαρια που συνηθιζουν να πηδανε εκτος νερου, αυξημενο το ρισκο να τα μαζευεις απο το πατωμα.
Τα ανεμιστηρακια PC ειναι πολυ φτηνα και καινε μηδεν ρευμα. Μονο μειονεκτημα η αυξημενη εξατμιση. (εξατμιση ετσι κι αλλιως θα εχεις το καλοκαιρι ομως)
Μαλιστα... Μας έκανες την καρδιά περιβόλι! Δηλαδή εκτός απο το chiller που τα θα τα σκάσεις για τον εξοπλισμό για να ψυξεις το ενυδρείο (για την αντλια μαύρα μεσάνυχτα είχα), πρεπει να λειτουργεί και το air co για να ψυξεις το ζεστό αέρα που βγαζει το chiller.

Μπερδεμα.... Ο Κώστας 12 με διαβεβαίωσε, πως το λειτουργεί τρία χρόνια χωρίς μεγάλη καταναλωση, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τον άνθρωπο που γνωρίζει απο πρώτο χερι τι πληρώνει. Τα ετοιμα ανεμιστήρια θα με εξυπηρετούσαν, γιατι δε θέλω να μπω στο τρυπακι να σκαψω καπάκια. Άλλα, όπως λες, εφόσον η απόδοση είναι μάπα η κουβέντα τελειώνει για τέτοια λυση. Delta το έχω τονίσει οταν άνοιξα το thread, δεν πιάνουν τα χέρια μου με τα μερεμέτια. Η επιλογή του stc το ξέρω πως είναι μακραν η πιο οικονομική. Και πρακτική. Δεν το έχω όμως με συνδεσμολογίες, τρυπήματα κτλ. Δε νομίζω, πως θα το δω να δουλεύει αν έχει περάσει απο τα χεράκια μου.

Επίσης, τι λες για αυτό; http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...teco-e-chill-2
Αν και νομιζω πως δεν κάνει για ενυδρεία με καπακια, αλλα φαίνεται απο ένα βίντεο που είδα να είναι της προκοπής. Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως, σε διαβάζω σε πολλά σχόλια και ξέρω πως έχει ιδιαίτερη βαρύτητα η γνώμη σου, γιατί πάντα επιχειρηματολογείς ενδελεχώς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries