Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 09-04-16, 11:09
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε @johnpech ενδιαφέρουσα η πρόταση σου με αυτά τα ανεμιστηρακια. Δε θέλω να χαλάσω τα καπάκια και τα κρεμαστά ανεμιστήρια είναι ωραία λύση. Χμμμ...

@xristos αυτό το σύστημα λειτουργεί αυτόνομα; Chiller cooling fans λέει, μήπως χρειάζεται και ψυκτικό μηχάνημα; Το κόστος μονο σε chiller δεν παραπέμπει, διόρθωσε με αν γνωρίζεις καλύτερα.

@Kostas 12 αυτό είναι και το δικό μου σκεπτικό. Τα περισσότερα chiller φαντάζομαι, πως προορίζονται για θαλασσινά πολλών λίτρων. Οπότε στο δικό μου η κατανάλωση, σιγουρα θα είναι η ελάχιστη. Σιγουρα, θα προσφέρω τον οβολον μου στη ΔΕΗ, αλλά δε νομίζω η κατανάλωση να είναι σφάξιμο στο γόνατο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό που λεει ο@ nazgul. Το θέμα των ανταλλακτικών. Αλλά φαντάζομαι, για έναν ψυκτικό δε θα είναι δύσκολο να το επιδιορθώσει. Πόσο εξεζητημένο μπορεί να είναι το ελαττωματικό εξάρτημα;

Η ερώτηση μου και την απευθύνω σε όσους έχουν chiller, είναι πόσα λίτρα επιπλέον να μπορεί να καλύψει; Μηπως, κάποιο chiller που είναι για άνω των 400- 500 λίτρων, ρίξει πολύ απότομα τη θερμοκρασία σε ενα πολύ μικρότερο ενυδρείο σαν το δικό μου; Αυτο που έχω βρει στο cosmozoo είναι μέχρι 700 λίτρα. Μην το κάνω και κατάψυξη το ενυδρείο.
Δεν έχει μεγάλη κατανάλωση στην ΔΕΗ, θα δουλεύει το πολύ μισή ώρα για να ρίξει την θερμοκρασία εκεί που θέλεις, ένα μεγάλο chiller απλά έχει πιο μεγάλο μοτέρ δεν επηρεάζει την θερμοκρασία αυτό, όπου το έχεις ρυθμίσει εσύ αυτό θα κατεβάσει την θερμοκρασία εκεί που θέλεις , εγώ έχω chiller 3 χρόνια τώρα για μεγάλο ενυδρείο και δουλεύει απροβλημάτιστα, απλά θα βάλεις κάτι επώνυμο και όχι κάνα φτηνό μια φορά θα το πληρώσεις
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02334 seconds with 11 queries