Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-08-04, 18:04
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Απορίες... περί Oscar.

Πρόσφατα αναβάθμισα το ενυδρείο μου, και από τα 40 λίτρα που είχα ως τώρα, πήγα στα 120..Σίγουρα ποτέ δεν είναι αρκετά μεγάλο ένα ενυδρείο, αλλά από 40 στα 120 μου φαίνεται οτι αγόρασα ρετιρέ στο Παρίσι

Ο λόγος που έκανα αυτή την αλλαγή, είναι ένας και μοναδικός..Φιλοξενώ εδώ και κανα 6μηνο έναν όσκαρ, ο οποίος ως γνωστό μεγαλώνει απειλιτικά, ήδη είναι 15+ εκατοστά, και σίγουρα στο 40αρι..αισθάνεται σαν να είναι κλεισμένος σε ντουλαπα..Το ξέρω ότι και το 120αρι θα αποδειχθει μικρό, αλλά δυστυχώς, τόσο επιτρέπει ο χώρος μου..Απο την ντουλάπα λοιπόν, θα νιώθει τουλάχιστον οτι ζει σε..μπανιο

Οι ερωτήσεις που εχω είναι λίγες και συγκεκριμένες:

Να βάλω κάτω χαλίκι; Στο παλιό έχει όσα πετραδάκια απέμειναν, αφού σταδιακά τα έβγαζα, και τον εκνευρίζουν αφάνταστα. Σε μαγαζιά έχω δει τους έχουν χωρις τιποτε στον πυθμένα.Να κάνω το ίδιο; (μα καλα, στη φυση που ζει, ο βυθός τι έχει; γυαλί κι εκεί; γιατι δεν εκνευρίζεται τότε

Να βάλω κάτι σε διακόσμηση; Στο παλιό πάλι, αν και είχα διάφορα μέσα, τα διέλυε, τα επιτίθονταν και αναγκάστηκα να τα βγάλω όλα έξω τελικά..Τώρα; Στο 120αρι να μη βάλω τίποτε;

Τι υλικό προτείνετε να βάλω στο φίλτρο; Μέχρι στιγμής, στη διαδικασία στρωσίματος καθώς είμαι, έχω μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα, ενώ σκοπεύω να προσθέσω και κεραμικά κυλινδράκια.Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό;

Το Easy Balance της Tetra, κάνει αυτά που υπόσχεται; Βάζεις κάθε βδομάδα μια ποσότητα λέει, και κάνεις αλλαγές νερού καθε 6 μήνες.Το έχει δοκιμάσει κανείς; Χρησιμοποιείται σε συνδιασμό με AquaSafe;

Η αντλία που έχω είναι hydor 400 lit/h.Επειδή ως γνωστόν, τα όσκαρ είναι βρωμιάρικα και επιβαρύνουν σε λίγες μέρες το βιολογικό φορτίο του ενυδρείου, έχετε να μου προτείνετε κάτι για να έχω καθαρό νεράκι και να μην κολυμπάει μέσα στα...αποβλητά του;

Τέλος, αν βάλω 2 όσκαρ σε τέτοιο ενυδρείο, θα είναι υπερβολή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01488 seconds with 11 queries