Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-02-12, 02:51
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι υπαρχουν δυαληματα καλιμπραρισματος 4,6,8 κτλ επισης πως γιναιτε το αυτοματο καλιμπραρισμα??τι διαφορα εχουν τα διαφορα ηλεκτροδια-αισθητιρια??
Καλημερα, παρηγγειλα κι εγω απ το ebay το ph meter-009(I) και το καλιμπραρισα το σουκου. Ακολουθησα ενα βιντεακι στο ebay. Η συσκευασια ειχε τα απαραιτητα προσθετα για ph 4 και 6.8 και κρατησα σε δυο μπουκαλακια τα διαλυματα σε περιπτωση που θελω να το χρησιμοποιησω στο μελλον. Αν δε μπορεις να βρεις τα απαραιτητα προσθετα, θεωρω πως μια μπακαλιστικη μεθοδος ειναι να το καλιμπραρεις σε απιονισμενο νερο που ξερεις πως εχει ph 7. Το δικο μου αφου το καλιμπραρισα στο διαλυμα ph6,8 μετρησα στο ενυδρειο μου ph 7.3 και στη βρυση 7.7... Επειτα το εβαλα στο διαλυμα με ph 4 και εδειχνε 3.8 και το καλιμπραρισα ως οφειλα να δειχνει 4. Μετα ξαναμετρησα και μου εδειχνε παλι τις ιδιες μετρησεις σε βρυση κι ενυδρειο. Θελω να πω πως, εξακρυβωμενα, μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα εδειχνε σωστα το ph απο 6.8 ως 7.7..πιθανοτατα με το δευτερο εχεις ακριβεστερες μετρησεις σε ph αρκετα χαμηλοτερα.. Ελπιζω να βοηθησα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries