Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 26-07-14, 14:13
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω φιλε μου, καποια αλλα παιδια μου λενε οτι και 27 και 28 βαθμους μπορω να την ανεβασω την θερμοκρασια χωρις προβλημα... θα το δοκιμασω και θα δω πως θα παει
-------------------------
κι επισης δεν μπορω να αφησω να μπαινει νερο στο ενυδρειο χωρις επιτηρηση.. το θεωρω εξαιρετικα ριψοκινδυνο
Χωρις να ξερω τις διαστασεις του ενυδρειου σου υποθετω οτι ειναι 60x30.
Aν σε 4-5 μερες εχεις αρκετη εξατμιση τοτε παλι υποθετικα πεφτει 10cm.
60x30x10 /1000 = 18 λιτρα περιπου καθε 5-6 μερες.
Το να προσθεσεις 5 λιτρα καθε 5-6 μερες ενω εχεις χασει 18 τι κυνδυνο μπορει να εχει;
Pιψοκινδυνο θα ηταν αν εχανες 18 και ηθελες να βαζεις 18.
2 φορες στις 15 μερες θα γινει ποσο εξω να πεσει;
Οκ ολες οι μερες δεν εχουν την ιδια εξατμιση αλλα μιλαμε για το 1/4 αναπληρωση.

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25695
Τεχνικά Χαρακτηριστικά
  • 24ωρος προγραμματισμός ή εβδομαδιαίος
  • 8 προγράμματα
  • Ακρίβεια:1 δευτερολέπτου
  • Τάση λειτουργίας: 220-240 VAC / 50Hz
  • Μέγιστο φορτίο: 3680Watt
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παράδειγμα με τις 120 κ 240 ώρες ειναι ατυχές...
Π.χ αν έχουμε 27 κ θελουμε να κατεβουμε στους 26,5 βαθμούς αυτό θα μας πάρει μια ώρα.Αν αλλάξουμε τα Volt από 12 σε 6 απλά θα μας πάρει δυο ώρες κ θα εξατμησει ακριβώς το ίδιο νερό.Οι 120 κ 240 ώρες δεν έχουν καμία σχέση με τις πραγματικές συνθήκες.
Νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα αν έχεις κάποιον να βάζει νερό κάθε 4 μέρες κ πάλι βέβαια παίζει ρόλο κ η θερμοκρασία του χώρου.
Νομιζω οτι η ποσοτητα της εξατμισης δεν εξαρταται μονο απο το χρονο μεταβολης θερμοκρασιας 27 στα 26.5 αλλα και απο την ενταση του ανεμιστηρα.
Aν παρεις 2 15λιτρα ενυδρεια και βαλεις και στα 2 controller αλλα στο ενα εχεις εναν 120αρι ανεμιστηρα και στον αλλο εναν 40αρι ανεμιστηρα με σταθερη θερμοκρασια 26 και στα 2 στο ιδιο δοματιο διπλα διπλα,θα εχουν την ιδια εξατμιση καθημερινα;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries