Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-05-11, 21:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Παρθενογεννηση Pseudomugil

Φυσικα δεν προκειται για παρθενογεννηση αλλα για μενα ειναι εντελως ανεξηγητο το πως βρεθηκε ενα νεογεννητο Pseudomugil-ακι μεσα στο 200αρι με τις γαριδες μου.

Φυτα ή κλαδεματα εχω εδω και μηνες να βαλω εκει μεσα. Και δεν θυμαμαι να εριξα καποιο κλαδεμα..

Στην αρχη δεν εδωσα σημασια, ηταν πολυ μικροσκοπικο και ηξερα οτι το 200αρι μπορει ανετα να το συντηρησει απο μικροοργανισμους, αφου δεν ταιζω παρα μονο βυθιζομενες τροφες για τις γαριδες που ειναι και οι μοναδικοι του κατοικοι.
Eτσι κι αλλιως δεν επιθυμουσα καμια αναπαραγωγη γιατι δεν εχω χρονο να ασχοληθω και τα ψαρια που εχω μου ειναι αρκετα.

Τελικα το μικρο τα καταφερε και χωρις την δικη μου βοηθεια, και σημερα ειναι ενα υγιεστατο και δραστηριο μικρο ηλικιας 1 μιση μηνος.

Μοιαζει για gertruda-κι τελικα αν και στην αρχη πιστεψα οτι ηταν furcatus και προερχοταν απο κλαδεμα φιλου (zipper moss) που μου χαρισε ακριβως εκεινη την περιοδο.

Και μερικα στοιχεια που ισως φανουν χρησιμα.
Το ενυδρειο εχει ΡΗ οξινο και πολυ χαμηλες σκληροτητες (90% νερο οσμωσης, και θερμοκρασια 23*C.
Στο 300αρι οπου εχω 4 αρσ+1θηλ gertrudae , δεν εχω δει ποτε μικρο στην επιφανεια.



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries