Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 15-11-16, 18:15
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να δώσει απάντηση. Εχω ακούσει πολλές φορές την έκφραση να κάνουμε "όσο το δυνατόν πλησιάστερη προσομοιώση του τι συμβαίνει στην φύση". Αλλά ποιά φύση; Στην Ελλάδα; Στο Πακιστάν; Η στην Σουηδία που 6 μήνες το χρόνο δεν νυχτώνει ποτέ. Κι εκεί ζουν ψάρια, αγελάδες, κι εκεί ζουν κότες. Και προσαρμόζονται. Οπως και τα φυτά τους επίσης...

Καταλήγω ότι τελικά το σημαντικό είναι να παραμένεις στους μέσους όρους. Χωρίς υπερβολές. Στο ενυδρείο μπορείς να έχεις χαμηλό φωτισμό 7-8 ώρες ( αυτός που μπαίνει απο το παράθυρο, τέτοιος είναι) 8-9 ώρες κανονικό φως κι άλλες 6-7 ώρες σκοτάδι. Το αν στα ποτάμια ή στις λίμνες φτάνει και σε ποιό βάθος το φως του φεγγαριού, δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Και να φτάνει κάποιο φως, αν το ψάρι θέλει να κοιμηθεί, θα βρει σκοτάδι να κοιμηθεί. Πάντως σίγουρα δεν είναι μπλέ.

Εγω έχω ένα moonlight που είχα αγοράσει απο Γερμανία. Πολύ απαλό και διακριτικό φως, καμία σχέση με άλλα που κυκλοφορούν σε στυλ....ντίσκο ή....να μην πω τι άλλο
Το λειτουργώ για 1 ώρα, μόλις κλείσουν όλα τα υπόλοιπα φώτα.
Ενα θα σας πω: επειδή έχω και καρδινάλιους που είναι φωτοφοβικά ψάρια, το σουλάτσο, η ενέργεια και το παιχνίδι που κάνουν αυτή την μια ώρα που είναι αναμένο, είναι η στιγμή που απολαμβάνω περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη στο ενυδρείο....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01388 seconds with 11 queries