Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 15-11-16, 17:17
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν δημιουργει προβλημα, γιατι το δικο μου moonlight δεν ειναι αυτο το κιτς δυνατο μπλε/ντισκοτεκ που βλεπω σε μερικα ενυδρεια. Πιστευω για κατι τετοιο θα ρωτας.
Χρησιμοποιω ενα μονο λεντακι Smd Plcc-2 με ρεοστατη στη μια μερια του ενυδρειου, σε φυσικο χρωμα (ψυχρο λευκο), συν οτι το ενυδρειο εχει και τις κρυψωνες του.
Ετσι τα ψαρια μπορουν να επιλεγουν μονα τους, το σκοταδι ή τον ελαφρυ φωτισμο σαν να περναει λιγο φεγγαρι σε ενα μερος του ενυδρειου.
Επισης εχω χρονοδιακοπτη να αναβει μιση ωρα πριν κλεισουν τα φωτα, να μενει ανοιχτο για 2 ωρες και μετα να κλεινει για απολυτο σκοταδι.
Σπύρο κατά βάση το "μπλέ" φως που περιγράφεις είχα στο μυαλό μου. Οι περισσότερες Nightlight αυτό το χρώμα έχουν άλλωστε.
Το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ στα περισσότερα ξένα forum ή site αναφέρονται στην ανάγκη των ψαριών να ξεκουράζονται για κάποιες ώρες σε σχεδόν μηδενικό φως, υπάρχουν αρκετοί από εμάς, και εδώ και στο εξωτερικό που κρατάνε τα φώτα στο ενυδρείο τους αναμένα 14 και 15 ώρες και μετά τους ρίχνουν και το night light και τα ψάρια λογικά μετά θέλουν ψυχανάλυση !!!

Επίσης (..αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει ξεχωριστό θέμα) έχω ψάξει ακόμη και για το φως που έχουμε σαν daylight στα ενυδρεία μας και το οποίο αν ακολουθήσουμε τις πραγματικές συνθήκες διαβίωσεις των ψαριών στο φυσικό τους περιβάλλον θεωρώ ότι και αυτό είναι λανθασμένο.
Σε αρκετές περιπτώσεις είναι υπερβολικά πολύ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries