Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 13-05-19, 23:26
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Γιώργο.
Τα φίλτρα σου θεωρώ ότι είναι μικρά. Βιολογικά (με συχνή συντήρηση) μπορεί να σε καλύψουν αλλά είναι αδύναμα σε ροή. Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου (για να μην έχεις συχνό άνοιξε-κλείσε των φίλτρων για καθαριότητα αλλά και να έχεις δυνατή ροή που εκτός των άλλων θέλουν και αυτά τα ψάρια) είναι να πας σε μεγαλύτερα (πχ eheim 2080,2076,2078 ή Fluval fx6 ή JBL 1902).
Οι πέτρες καλό είναι να σχηματίσουν 2 όγκους αρκετά απομακρυσμένους μεταξύ τους, όπου θα εγκατασταθούν τα κυρίαρχα αρσενικά και θα τα ορίσουν σαν περιοχές τους, και πρέπει να δημιουργούν κρυψώνες για τα πιο αδύναμα ή μικρά ψάρια. Υποδείγματα για έμπνευση θα βρεις στις παρουσιάσεις.
Άμμο προτίμησε ψιλή θαλασσινή (εγώ μάζευα στην Ιερισσό). Η ποταμίσια σ' εμένα "βούρκωνε" και τον Αξιό τον φοβάμαι με τα φυτοφάρμακα που πέφτουνε.
Φυτά βάλε όσα θέλεις (θυσιάζεται η "βιοτοπικότητα" αλλά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα). Δοκίμασε εκτός από ανούμπιες και crinum ή μακρύφυλλες κρυπτοκορίνες.
Για φωτισμό μπορείς να καλυφτείς και με απλές Τ5/Τ8 ή ακόμα και με λεντ. Υπάρχουν έτοιμες λύσεις αλλά και diy αν πιάνουν τα χέρια σου.
Για τα ψάρια θα πρότεινα να μείνεις με 2 είδη. Η εμπειρία μου λέει ότι τα τροφέους αναδεικνύουν καλύτερες συμπεριφορές και χρώματα σε species ενυδρεία και όταν είναι περισσότερα είδη κυριαρχεί μόνο ένα (*στην περίπτωση σου δεν επισημαίνω τον κίνδυνο υβριδισμού γιατί τα είδη σου είναι από διαφορετικές υποομάδες αλλά αυτός ο κίνδυνος πάντα υπάρχει γενικά στις κιχλίδες).

Καλησπέρα και παλι , τελικά πηρα ένα eheim 2078 και αυτό που είχα 2073 πιστεύω ότι θα είμαι καλα οσο αφορά την βιολογία και την φιλτρανση , το νέο ενυδρείο ηρθε την Κυριακή το είδε και ενασ φιλοσ από το φόρουμ , το ενυδρείο εχει και σαπ την δεξιά μεριά του ενυδρείου, πιστεύω θα είμαι καλα. σας ευχαριστώ και παλι για τις συμβολές σας, πολλά από αυτά που μου είπατε τα εχω κανει και μερικά όχι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01556 seconds with 11 queries