Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 13-01-18, 21:49
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα ειναι υποπτο το οτι εχεις 0 νιτρικα. (Δεν μιλαμε καν για κυανο) . Στη θεση σου θα αφηνα μια αλλαγη νερου για να δω αν θα ανεβουν τα νιτρικα. Πως γινεται σε ενυδρειο που μαλιστα δεν εχει φυτα να μην εχεις καθολου νιτρικα! Αμμωνια δεν παραγεται; Μετα δεν παραγονται νιτρωδη; Μετα δεν παραγονται νιτρικα; Ποιος τα τρωει;
Dexfish και εμενα η απορια μου αυτη ειναι ..απο την αλλη 3,5 μηνες και το μπολι να μην ειχε πιασει τοτε ..το φιλτρο θα επρεπε να ειχε στρωσει ..αλλα οπως ειπα και παραπανω μια απαντηση που πηρα απο γνωστο pet shop και εμπειρους πανω στο κομματι:

"Και τι πειραζει που εχεις 0 , λογικο δεν προλαβαινουν να αναπτυχθουν και να τα μετρησεις καθως εισαι τυπικος και κανεις συχνες αλλαγες (καθε 5 ημερες 50 %)οπως επισης και τα ψαρια σου ειναι μικρα..αλλοι παρακαλανε να εχουν 0 νιτρικα .. "

1.Πες οτι εκανα βλακεια και εχασα την βιολογια (χλωμο) και ειναι αστρωτα τα φιλτρα αλλα πες οτι εγινε ...δεν θα επρεπε να σηκωσει αμμωνια ..?δεν θα επρεπε να βλεπω περιεργη συμπεριφορα ?δεν θα επρεπε να εχω απωλειες ? σε τοσο διαστημα και τοσο μικρα ψαρια ..θα επρεπε..! 0 η αμμωνια ..0 νιτρικα
2.Η εχω χαλασμενα Τεστ ..(τα οποια ουτε 5 μηνες δεν τα εχω ..) αλλα απο 2 διαφορετικες εταιρεις να ειναι χαλασμενα ? διαβολικο ..
3. πρεπει να παω εστω σε ενα pet shop να μου κανουν μια μετρηση εστω με Χαρτακια ..γιατι δεν εχω καποιον αλλον κοντα μου να δοκιμασουμε σε δικα του τεστ ..
-------------------------
Mετα το προηγουμενο post πηγα σε κοντινο pet shop και καναμε τεστ στο νερο μου ,

ειχε μονο τεστ σε χαρτακια ανοιχτα (το ξερω αναξιοπιστα αλλα κατι θα δειχνανε και καναμε )
νιτρικα- 0 -νιτρωδη 0 ,
Αμμωνια δεν ειχε τεστ ..

και λεω εγω τωρα , να εχω αμμωνια ?? στο δικο μου τεστ επισης 0 η αμμωνια ..να παω να παρω ενα αλλο τεστ αμμωνιας ? να δωσω τωρα 25+ euro για να παρω ενα τεστ ενω το δικο μου εχει ακομα καμια 50 αρια ..

γνωμη petshopa νο2 :

petshopας:"τι φιλτρα εχεις ? "
εγω: "2 εξωτερικα που καλυπτουν συνολο τουλαχιστον 300 lt +"
petshopας: " ε που να μεινουν νιτρικα με 2 φιλτρα ..μια χαρα εισαι .."

υσ: ειναι και αυτα τα τεστ της jbl για την αμμωνια για πεταμα .. η πρωτη κλιμακα χρωματισμου ειναι πρασσινο ανοιχτο .. και οσο παει και σκουραινει ..εμενα μου βγανει παντα κιτρινο ανοιχτο ..πριν ενα μηνα που παλι ειχα τον ιδιο ενδιασμο τον ειχα βαλει και ειχε ανοιξει αλλο τεστ αμμωνιας της jbl με δικο μου νερο και αυτου του εβγαλε κιτρινο ανοιχτο παλι ! και γιατι τον εκανα να το κανει αυτο ? νομιζα οτι μου ειχαν δωσει χαλασμενα τεστ ..καθως εριξα μεσα στο τεστ αζαξ και παλι εξακολουθουσε να μου δειχνει κιτρινο ανοιχτο..ενω λογικα παντα θα επρεπε να δειξει κατι αλλο .. δεν ξερω αν θελει καποιος ας προτεινει μια λυση (οικονομικη ..για να δω οτι η βιολογια ειναι κομπλε και το φιλτρο στρωμενο ..)
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tanganyika : 13-01-18 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02142 seconds with 11 queries