Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 05-01-16, 22:22
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Προφανώς ο τίτλος είναι μάλλον παραπλανητικός γιατί μοιάζει περιπαικτικός αλλά από όσα γράφω πουθενά δεν προκύπτει ότι αναφέρομαι σε καθαρισμό του Αγίου....Ποτέ Ισα-ίσα που γράφω ότι στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι είναι η πρώτη φορά που φίλτρο μου δεν χρειάζεται καθαρισμό μάξιμουμ στους 3-5 μήνες, χρονικό διάστημα που είναι δεν είναι κανόνας αλλά είναι ενδεικτικό για ένα "μέσο" εξωτερικό φίλτρο φυτεμένου ενυδρείου...

Μιλάμε για εξαίρεση αυτό που συμβαίνει τώρα στο 60 άρι και σαφώς ισχύει ότι ΚΑΙ στο θέμα καθαρισμού του φίλτρου κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του ανάγκες. Αν και προσωπικά (για φυτεμένα μιλάμε, όχι για κιλχίδες, χρυσόψαρα κλπ) αν κάποιος μου πει ότι έχει φυτεμένο και το (εξωτερικό) φίλτρο του χρειάζεται καθάρισμα συχνότερα από 3 μήνες τότε σημαίνει ή ότι έχει μικρό/προβληματικό φίλτρο ή ότι κάτι δεν πάει καλά με την υπόλοιπες προδιαγραφές και συντήρηση που κάνει στο ενυδρείο...

Σε ότι αφορά το θέμα με τα φθαρμένα υλικά του φίλτρου που αναφέρει ο johnpech, το έχω διαβάσει. Στην περίπτωσή μου το subtract είναι της ΕΗΕΙΜ και το έχω 6 χρόνια. Σαφώς το χρώμα του δεν είναι όπως όταν αγοράστηκε αλλά κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει φθορές ή τριψίματα. Εχω διαβάσει συστάσεις για αλλαγή των υλικών καθώς- λένε- με τον καιρό χάνουν τις ιδιότητές τους, έχω διαβάσει όμως και το αντίθετο. Δηλαδή ότι δεν υπάρχει ανάγκη αντικατάστασής τους σώνει και καλά. Δεν ξέρω αν και ποιο από τα δύο είναι σωστό. Εγώ πάντως από τα υλικά το μόνο που αλλάζω στα φίλτρα είναι τα σφουγγάρια όταν αρχίζω να βλέπω τα πρώτα σημάδια φθοράς πάνω τους...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries