Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-03-15, 12:12
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Καλημερα!
Την λαμπα με τις uv-a uv-b ακτινοβολιες τις βαζεις περιπου 20-30 ποντους πανω απο το σημειο λιασματος (στερια) δεν θελουν αλλαγη καθε 3 μηνες αλλα καθε χρονο... (3 μηνες εε? δες τι σκεφτοντε για να πουλανε λαμπες!) θα τις βρεις στα περισσοτερα πετ σοπς και πανε περιπου 15 ευρω.. Αυτη την βαζεις μαζι με το σποτακι παω απο την στερια...απο την στιγμη που δεν εχεις μεγαλο ενυδρειο αυτες οι λαμπες θα σε καλυπτουν σε θεμα φωτος νομιζω!
Μην ανησυχεις για την yellow belly εχουν ιδιες απαιτησεις... Αλλαγη νερου τωρα π ειναι μικρες 1 καθε εβδομαδα (30-40%) ειναι καλα! γενικα ειναι λιγο βρωμιαρες
χαπια για ανθρωπο να τα δωσεις σε χελωνακι δεν εχω ξαναματακουσει!! Αν τους παρεχεις σωστη διατροφη με γρυλους.mealworms και αλλα ζωντανα εντομα (προσοχη οχι πιασμενα απο εξω) καθως και τα αναλογα λαχανικα δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε ασβεστιο.. υπαρχουν ετοιμες τροφες στο εμποριο (ξηρες) που ειναι πολυ καλες!!
Το θεμα σαλμονελα ειναι ευτυχως πολυ σπανιο, ολοι ακουμε οτι εχουν οι χελωνες σαλμονελα αλλα εγω δεν εχω ακουσει ποτε καποιο περιστατικο Αν τηρουμε τα βασικα σε θεματα καθαριοτητας ειμαστε οκ! πολυ καλο πλησιμο χεριων οταν ερθεις σε επαφη μαζι τους και εισαι μια χαρα!!
Υπαρχουν παααρα πολλες πληροφοριες στο ιντερνετ και υπαρχει και ελληνικο φορουμ που ασχολειτε με την φροντιδα τους! Ψαξου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries