Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 18-02-14, 19:00
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη!

Το ενυδρειο μικρο οπως ειπες. Εκανες καλη επιλογη στην αναλογια των ψαριων με βαση του οτι επελεξες 1 αρσενικο προς 3 θηλυκα αλλα και παλι πολυ λιγα τα λιτρα. Με αυτα τα ψαρια ειναι πολυ πιθανο να εχεις και γεννες, οποτε ακομα λιγοτερος χωρος. Οποτε καλα λες να πας σε μεγαλυτερο και ειναι οκ απο 60 λιτρα και ανω για αυτα τα ψαρια.

Στο στρωσιμο τωρα. Μεσα στο φιλτρο τι εχεις βαλει? Καλα εκανες και το αφησες να τρεξει χωρις ψαρια. Ειχες και κατι να παραγει αμμωνια? Για να δεις αν εστρωσε πρεπει να κανεις μετρησεις σε αμμωνια, νικτρικα και νιτρωδη. Διαβασε λιγο τον κυκλο του αζωτου στα υπομνηματα αρχαριων.

Με τι μετρησες ph και gh?
Ευχαριστώ..
Να σου πω μεσα στο φίλτρο εχει ενα πράγμα σαν σφουγγαράκι μαύρο το είχε μόνο του το φίλτρο.. δεν ξερω τι πρεπει να βαλω για να παραγει αμμωνια...??
Εκανα τις μετρήσεις με κατι χαρτακια που μου έδωσε ενας φιλοσ μου γιατι δεν εχω παρει ακομα δικα μου.. τι τεστ να παρω?
Εχω παραγγείλει και κατι φυτά αλλα δεν τα εχω παραλάβει ακόμα 1 VALLISNERIA AMERICANA GIGANTEA και 1 CERATOPHYLUM_DEMERSUM δεν ξερω αν κάνουν στο ενυδρείο μου..
ευχαριστώ και πάλι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απο ολα καλωσορισες στο forum και στο ομορφοτερο hobby ! Αρχικα διαβασε καλα ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων.Το ενυδρειο πολυ μικρο για τα ψαραια σου τα οποια γεννανε πολυ και συνεχεια.Τ γκαπυ αυτα μπορεις να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο 60 λιτρα και πανω με αρκετα φυτα οπως κερατοφυλλο για να γεννανε και να σου μενουν και μωρακια τα οποια και μετα απο ενα διαστημα θα πρεπει να χαριζεις λογο υπερπληθυσμου.Στα 15 λιτρα δεν μπενει τιποτα παραμονο σαλιγκαρια αντε και λιγεςς γαριδες.Πας αμεσα σε μαγαλυτρο και καλυτερα να το βρεις απο αγγελια και να το φτιαξεις μονος γιατι συμφερει περισσοτερο. Μετα οι βασικες μετρησεις για να δεις αν ενα ενυδρειο εχει στρωσει ειναι η αμμωνια ΝΗ4 που πρεπει να ειναι 0 ή 0,01 τα νιτροδη ΝΟ2 και αυτα 0 οπως η αμμωνια και τελος τα νιτρικα ΝΟ3 που πρεπει να ειναι πανω απο 0 για να καταλαβεις οτι εστρωσε.Αρα μετρα και πες μας να δουμε αν ειναι στρωμενο ή οχι.Αμεσα αγορασε αλλο ομως γιατι τυρανας τα ψαρακια ετσι. Ο εξοπλισμος σου δεν κανει για μεγαλο ενυδρειο παρα μονο ο θερμοστατης αν ειναι πανω απο 50 watt.Αυτα απο μενα καλη συνεχεια και ευχομαι να μην τα παρατησεις ποτε ειναι το πιο τελειο hobby


Απο οτι καταλαβα το φιλτρο εχεις σφουγγαρι οπως ηταν ετσι???
Ευχαριστώ να σου πω πως ο θερμοστάτης ειναι 50watt. μάλλον άδικα αγόρασα τον εξοπλισμό.. για το φιλτρο εχει ενα σφουγγαρι μαυρο οπως ηταν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnjohn7 : 18-02-14 στις 19:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries