Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 01-02-12, 14:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρισμα οταν πλένεις το φίλτρο. (με νερό ενυδρείου πάντα)

Για το πέταγμα δεν ξέρω παραπάνω. Απλα ανέφερα οτι ορισμένοι μπορεί να το κάνουν. Π.χ. ανα 4μηνο ή 6μηνο θα έλεγα εγώ, μια μικρή ποσότητα, ας πουμε 1/5. Εγώ προσωπικά δεν έχω αλλάξει ποτέ βιολογικά σε κάποιο φίλτρο.
Εγω καθαριζω με καφτο νερο το μισο καθε 6 μηνες.
Αν καποιος εχει βιολογικο ισα ισα να καλυπτει την ιχθυοφορτωση του, καλο θα ηταν να προσεχει πχ πλενοντας πολυ λιγο καθε φορα πχ το 1/4 και προσεχωντας μετα με το ταισμα για μερικες μερες.

Το substrat τριβεται λιγο πιο ευκολα αλλα οχι κατι σημαντικο.
Πχ το πολυ να χρειαστει στο ενα λιτρο, να συμπληρωσει καποιος, 30ml καθε χρονο.
Το σιποραξ δεν καταλαβαινει τιποτα.
Ειναι βιολογικο υλικο και οχι μηχανικο.
Μη σας μπερδευει το σχημα του που ειναι σαν το μηχανικο μακαρονι.
Η διαφορα τους ειναι οτι το μηχανικο μακαρονι ειναι λειο και δεν στομωνει με τα χοντρα σκουπιδια που μπαινουν στο φιλτρο και εκει βρισκονται τα μηχανικα υλικα.
Το σιποραξ αν το βαλουμε στην αρχη της ροης σαν μηχανικο υλικο, θα λασπωσουν οι ποροι του και θα βουλωσουν και τελικα δεν θα κανει ουτε καλη βιολογικη ουτε καλη μηχανικη φιλτρανση.


Καλο και οικονομικο βιολογικο υλικο ειναι η ελαφροπετρα με 3 Ε τα 20 λιτρα.
Μονο μειονεκτημα οτι δεν βυθιζεται ευκολα πχ αν εχει καποιος σαμπ, θα πρεπει να βαλει απο πανω αλλο υλικο να το κρατησει κεσα.


Ερωτηση: Το Matrix βουλιαζει στο νερο? ή μενει κι αυτο να επιπλεει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries