Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 11-02-13, 17:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κ παλι!!ολα βενουν καλως και αυριο θα μπουν τα δυο κλοουνακια στο ενυδρειο!!το ενυδρειο ειναι 100 λιτρων αλλα 80 περιπου καθαρα!!εχω διαφορων ειδων αποριες ακομα τις οποιες πιστευω θα με βοηθησεται να λυσουμε!τις ιδιες θα κανω κ στο πετσοπ αλλα θελω να εχω μια ιδεα!'καταρχην θελω να μ πειτε ιδεες για ψαρια ποια κ ποσα θα μπορουσα να βαλω σε ενα τετοιο ενυδρειο για να κανουν παρεα με τα 2 κλοουνακια, μιας κ καποια χρειαζονται αρκετα λιτρα και στο δικο μ θα ταλεπορηθουν.απο οσα εχω δει παντως και εχω διαβασει γι αυτα,μου αρεσουν πολυ τα damselfish ,κατι μικρουλια μπλε,τα yellowtail και ta gobies!ελπιζω αυτα τα 5 τουλαχιστον να μπορω να τα βαλω (μαζι με τα κλοουν)!περιμενω τη γνωμη σας γι αυτο καταρχην η και αλλες ιδεες π δεν ξερω η δεν εχω δει!η επομενη απορια μου αφορα οργανισμους για τους οποιους δεν ξερω αν κανει να μπουν η αν θα εννοχλουν τα κοραλια,οπως ειναι ο αστεριας ,η γαριδα η το κοχυλι!τελος ξερω οτι θα ξεκινησω με πολυ ****** κοραλια τα οποια θα μπουν χαμηλα στο βυθο και ειναι πιο ευκολα απο τα lps και sps.το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι μετρησεις πρεπει να κανω στο νερο μ πριν τα βαλω,πως μπαινουν αυτοι οι οργανισμοι στο ενυδρειο,τι τρωνε κ πως τα ταιζουμε...ειναι αρκετα αυτα αλλα κοιταξα αν υπαρχει καποιο pinned post αλλα δεν βρηκα κατι,αν υπαρχει κ δεν το προσεξα παρακαλω στειλτε μ το λινκ και συγχωρεστε με!!ευχαριστω!!
απο τα damsel μακρια βαλε για αρχη λιγα CHROMIS VIRDIS η τιποτα PSEUDANTHIAS SQUAMIPINNIS πολυ ομορφα κοπαδακια .μη φορτωσεις ακομα ψαρια πολλα θα τα χασεις. lps λεγονται τα soft κοραλια που λες τα ευκολα ασε λιγο καιρο να φυγει η αλγη αν βαλεις κοραλια τωρα δεν θα αντεξουν θα πνιγουν .αν πας στο μαγαζι θα στα πουλησουν βεβαια αλλα δικα σου τα λεφτα οτι θελεις κανεις .στο θαλασινο αν δεν εχεις υπομονη ξεστησε το απο τωρα γιατι αλλιως θα ειναι απλα ενας κουμπαρας χωρις πατο να ξερεις.

τωρα για αρχη βαλε ενα συνεργειο καθαρισμου απο σαλιγγαρια αυτο θα σου χρειαστει πρωτο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries