Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 01-08-14, 16:04
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Καποια πραγματα αν δεν τα εχουμε δει με τα ματια δεν τα πιστευουμε.
Να περιγραψω λοιπον ενα γεγονος απο δικο μου ενυδρειο.
Ειχα ενα lido120 διαστασεις 61 μηκος x 41 πλατος x 58 υψος, 145 λιτρα μικτα, 120 καθαρα.
Με 58 υψος τι να φοβηθεις απο εξατμιση?
Πανω απο 2 μερες δεν μπορουσε να μεινει χωρις αναπληρωση το ενυδρειο. (μονο αν "εγραφα" τα ψαρια και διεκοπτα την ψυξη, οπου θα μπορουσε να μεινει για μερικες μερες ακομα)
Υπερβολη?
Μπορει να φανταστει κανεις πως μπορει να γινεται αυτο?
[COLOR="Red"]
Δεν αντιλεγω! Ουτε ακυρωνω την εμπειρια σου! Με βαση τις δικες μου ακομη μου φαινεται too much τοση εξατμιση..!! Αποψη μου!

Β. Γιατι να μαθουν απο τα λαθη τους? Οπου τα λαθη τους θα εχουν συνηθως συνεπειες στα ψαρια για να τα αναγνωρισουν.
Γιατι να μη μαθει απο τα λαθη και τις εμπειριες των αλλων?
Ο εξυπνος ναι μεν μαθαινει απο τα λαθη του, ο σοφος ομως μαθαινει απο τα λαθη των αλλων.
(και ο μ....ς δεν μαθαινει με τιποτα )

Ναι.. το χομπι του ενυδρειου απο τοτε που δημιουργηθηκε, η μαθηση δυστυχως γινοταν με απωλειες αιχμαλωτων οργανισμων!! Και μη μου πεις οτι κανενας απ ολους μας δεν εμαθε με το σκληρο τροπο..!! Αυτο ειναι σωστο??? Δε θα επρεπε να μαθαινουμε ολοι μας απο τους ηδη παθοντες??? Μα φυσικα και ναι, αλλα οσο ειναι αυτο εφικτο! Για αυτο υπαρχουν τα βιβλια, τα forum και οι φιλοι για να βοηθουν! Οσον αφορα το παρον post η δικη μου αποψη ειπωθηκε! οσον αφορα το χομπι του ενυδρειου αν ανοιξω Post τελειωμο δε θα χουμε.. οποτε λεω να μη γινω.. μ...ς μιας και ουτε θα μαθω απο αυτο, ουτε θα καταλαβω τιποτα ουτε εγω μα ουτε και κανεις στη τελικη.... και στο τελος θα ανηκω στη 3η κατηγορια σου, οποτε λεω ν απεχω!

Γ. Η απλη λυση στο θεμα των διακοπων ειναι:
Βαλε το ενυδρειο να τρεχει στον αυτοματο, χωρις να επεμβαινεις παρα μονο να παρατηρεις την καλη λειτουργια του εξοπλισμου, για οσο καιρο θα λειψεις, κι αν ολα πανε καλα, εισαι ΟΚ.
Τηρουμενης της προσοχης στις σωστες τιμες νερου, τουλαχιστον σε αυτα που μπορουμε και μετραμε.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι καλο να αφησουμε αταιστα τα ψαρια (αν δεν βαλουμε ταιστρα) για το διπλο χρονο ουσιαστικα. (αν προκειται να λειψουμε πολυ)
Αν ο φιλος μας λειπει, δε νομιζω να παρατηρει συχνα τη λειτουργία του ενυδρειου του! Μπορει ομως να προετοιμασει καποια πραγματα, ωστε να λειτουργει με ασφαλεια το συστημα του! Μια εξωτερικη οπως ειπε βοηθεια ενως τριτου θα ειναι ευλογια!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01786 seconds with 11 queries