Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-09-12, 10:20
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γουλιανός 60 κιλά είναι μεγάλος και έχει μήκος 2,20-2,30 μετρα (εξαρτάται από το ψάρι και τις συνθήκες που μεγάλωσε).

Όσο για το ιχθυοτροφείο δεν άκουσες τίποτα γιατί είναι λίγο απόμερο το μέρος και μονο εμείς πηγαίναμε εκεί και είναι εκεί σε ένα χωριο κοντά. Όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να αποκαλύψω την τοποθεσία, όχι ακόμα τουλάχιστον για προφανής λόγους αν και δεν υπάρχει και κάνα ψάρι μέσα. Εδώ νερό δεν έχουν πια οι δεξαμενές.

Γενικά εδώ πέρα με όλους αυτούς τους roma και τους εξυπνάκηδες που κοιτάνε να κλέψουν και να τα βρούν όλα έτοιμα πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός χωρίς παρεξηγήσει αλλα έχω δει να κάνουν πολλές ζημιες.

Άμα τελικά γίνει κάτι τέτοιο είτε για εκτροφή koi είτε για να το κάνω σαν χόμπι τότε εννοείτε ότι θα μπούν συστήματα ασφαλειας και κάμερες στο σημείο και μετά οποιος θέλει μπορεί να έρχεται να τα χαζεύει με την άδεια μου.
-------------------------
Σωκράτη έχεις δίκιο για αυτά που λες άλλο το θέμα είναι το έξεις.

Έχω δυο τεράστιες δεξαμενές τις οποιες έφτιαξε ο παππούς μου που ήταν χτίστης και πολύ καλός μάλιστα και έχω παροχή νερού που δεν μου κοστίζει καθόλου. Με λίγα λόγια έχω τον χορό και το νερό εντελώς έτοιμα και τζάμπα που είναι τα πιο βασικά και με γλιτώνουν από τεραστια έξοδα.

Από εκεί και πέρα ναι δεν λέω θα έχω έξοδα για εξοπλισμούς και τέτοια αλλα το κόστος για το όλο ενχιριμα με αυτά που έχω ήδη έχει ήδη πέσει κατακόρυφα.

Ακόμα και σαν χόμπι να το κάνω μπορώ να πάω να καθαρίσω το ιχθυοτροφείο και τις δεξαμενές και από εκεί και πέρα βάζω τα ψαρια μέσα και μεγαλώνουν μονα τους τρώγοντας ότι μεγαλώνει μέσα στο ιχθυοτροφείο όπως έκαναν και οι κυπρίνοι μας και δεν είχαν κανένα πρόβλημα ανάπτυξης.

Σαν επιχειρήσει εννοείτε πρέπει να κανεις μια ερευνα αγοράς και όχι μονο στην ελλάδα αλλα να βρείς και πελάτες ειδικά στο εξωτερικό.

Έχω κοντινούς συγγενείς οι οποιοι έχουν σπουδάσει διοίκηση επιχειρήσεων και έχουν και οι ίδιοι επιχειρήσεις και μπορούν να με βοηθήσουν πολύ με αυτά όπως και ο πατέρας μου που είναι πολύ καλός στα οικονομικά θέματα μιας επιχείρησης. Από την άλλην εγώ θα σπουδάσω πληροφορική και ηλεκτρονικά συστήματα οποτε ότι χρειαστεί μπορώ να το φτιάξω και ο ίδιος με πολύ χαμηλό κόστος.

Όπως καταλαβαίνεις με την οικονομική κρίση τώρα όλες τις δουλειές τις κάνουμε μονοι μας μιας και "πιάνουν" τα χερια μας και το κόστος πέφτει ακόμα πιο πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kassandros : 20-09-12 στις 10:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01801 seconds with 11 queries