Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-08-11, 16:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Ερωτήσεις για σωστό στήσιμο βράχου σε reef

Έχω προετοιμάσει μια σειρά από βήματα για να στήσω reef, και θα ήθελα τις γνωμες σας για το αν το έχω σχεδιάσει σωστά, για να αποφύγω τυχόν κοστοβόρα λάθη.

1) Ένα βασικό μου πρόβλημα είνα ότι αφ'ενός δεν θέλω να ασχοληθώ με κουράρισμα (κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και απειρίας). Σκέφτομαι λοιπόν να στήσω κομμάτια νεκρού βράχου όπως τα θέλω, και αφού έχω στήσει το ριφ όπως το θέλω, μετά να "μπολιάσω" με κάποιο "τελικό" κομμάτι ΖΒ από συνχομπίστα (που ελπίζω να μπορέσω να βρω) και που δε θα έχει ανεπιθύμητους οργανισμούς. Είναι ορθό σαν πρακτική;
Υποθέτω ότι έτσι θα αργήσει να ζωντανέψει ο υπόλοιπος βράχος, αλλά δεν βιάζομα (γενικά η προτεραιότητά μου είναι περισσότερο προς τον αποκλεισμό "λαθρεπιβάτων").

2) Σε περίπτωση που ακολουθήσω τον παραπάνω τρόπο (νεκρό βράχο + μπόλιασμα) έχει σημασία αν ο αραγωνίτης μπει πρώτος ή μετά το στήσιμο του βράχου;

3) Ψάχνοντας για DIY βάσεις (eggcrate κλπ) για να πατήσει ο βράχος ώστε να μην ακουμπάει στον αραγωνίτη, βρήκα την παρακάτω
κατασκευή-σκελετό με PVC σωλήνα
http://www.nano-reef.com/forums/inde...ic=234405&st=0
ο οποίος μετά "ντύνεται" με κομμάτια βράχου, και μου άρεσε πολύ η ευελιξία που προσφέρει. Το προτιμώ από τις κλασσικές βάσεις eggrate κλπ, γιατί φαίνεται πολύ ευέλικτο ως προς το τι σχήμα μπορεί να πάρει το reef, αλλά και θα κρύβεται εύκολα χωρίς να φαίνεται η βάση εκεί που μπαίνει στην άμμο.

Πως σας φαίνεται ως τρόπος στήριξης/στησίματος αυτή η μέθοδος; Την έχει δοκιμάσει κανείς;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries