Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-10-14, 11:11
Nemphys Ο χρήστης Nemphys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Κηφησιά
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Βοήθεια για αναγνώριση deficiency

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα βοήθεια στον εντοπισμό του τι φταίει και τα φυτά μου δε λένε συνέλθουν με τίποτα...

Σύντομο ιστορικό:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο (Juwel Trigon 350 με τα εργοστασιακά του φώτα, 2 x T5 45W + 2 x T5 24W και το εξωτερικό Eheim Pro2 2028 για φιλτράρισμα) το έχω 6 χρόνια, πάντα με λίγα και εύκολα φυτά, τα οποία τα 2-3 πρώτα χρόνια αναπτύσσονταν εντυπωσιακά καλά, αλλά μετά ξαφνικά κάποια από τα ψάρια μου (βλ. δολλάρια) άρχισαν να τα τρώνε με μανία.
Τελικά επέζησαν 4-5 φυτά, τα οποία αναπτύσσονταν κανονικά, καθώς ήταν τα μόνα που δεν πείραζαν τα ψάρια.
Σημειώνω πως μέχρι το σημείο αυτό δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο για τη συντήρηση των φυτών (πχ CO2, λιπάσματα, κτλ, εκτός από ελάχιστα root tabs 1-2 φορές στα 2 χρόνια), ενώ το ενυδρείο ήταν “παραμελημένο” από πλευράς συντήρησης γενικότερα.
Πριν 2 χρόνια έγινε μετακόμιση του ενυδρείου με στήσιμο από την αρχή (αλλά με ακριβώς το ίδιο υπόστρωμα, άμμο, κτλ, απλά καινούρια) σε νέο χώρο στην ίδια περιοχή (άρα μάλλον δεν άλλαξε κάτι στο νερό της βρύσης) και έκτοτε τα ίδια φυτά έχουν πάρει τον κατήφορο.
Τα φύλλα τους μαυρίζουν, είναι "κατσαρά" (ακόμα και τα πολύ νέα) και η ανάπτυξη πολύ αργή (βλ. φωτογραφίες).

Πρόσφατα το πήρα πατριωτικά και, καθώς πλέον θέλω να το φυτέψω πολύ πιο πυκνά, έχω προσπαθήσει διάφορα:
1) Έδωσα τα ψάρια που μπορεί να ενοχλούν τα φυτά (δολλάρια, πλακόστομους)
2) Έχω γυρίσει σε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 20-25% (παλιά που τα φυτά δεν είχαν πρόβλημα είχα φτάσει ακόμα και στη μία αλλαγή ανά 4μηνο!)
3) Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες (για πρώτη φορά) CO2, diy προς το παρόν αλλά έχω πάρει ήδη μπουκάλα και περιμένω μανόμετρα κτλ από Αγγλία. Επίσης έχω ελαχιστοποιήσει τις αναταράξεις στην επιφάνεια με αλλαγή κατεύθυνσης του spray bar και απενεργοποίηση των 2 αερόπετρων (τις ανοίγω μόνο το βράδυ λόγω του diy CO2). Αυτό έχει επιταχύνει αρκετά την ανάπτυξη των φυτών, αλλά το βασικό πρόβλημα παραμένει.
4) Δοκίμασα Seachem Flourish, Flourish Potassium (που από ότι διαβάζω είναι και το πιο πιθανό deficiency βάσει συμπτωμάτων), ακόμα και Flourish Iron.

Παρόλ'αυτά, ακόμα και νέα φυτά που έχω προσθέσει εδώ και 1 εβδομάδα (εύκολα φυτά, πχ anubia) δείχνουν από τώρα τα ίδια σημάδια με τα παλιά.

Επειδή δεν είχα ποτέ σοβαρή εμπειρία με φυτά και τις ασθένειές τους, βοηθήστε οι γνώστες μπας και γίνει τίποτα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105251.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  63,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105224.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105212.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  67,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105200.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  58,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105147.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  59,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01815 seconds with 12 queries