Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-05-14, 08:28
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λινερ που πήρα έδινε 40 χρόνια εγγύηση. Κάπου αλλού διάβαζα ότι καλό είναι να έχει πάχος ~1,0 και ότι αυτό που διαλέγεις είναι πολύ λεπτό. Μην ξεχάσεις να πάρεις και γεωύφασμα για να βάλεις κάτω από το λινερ.

Μπορείς να κάνεις λίμνη και ρυάκι. Πάρει 6χ9 μέτρα. Κόψε 1χ6 μέτρα και κάντο ρυάκι. Στην “ένωση” πρέπει να υπάρχει διαφορά ύψους οπότε να μην έχεις φόβο για απώλειες.
Το ρυάκι έχει και τα θετικά και τα αρνητικά. Θετικό ότι θα μαζέψεις όλη την πανίδα της περιοχής. Αρνητικό ότι θα σου πιάσει πολύ χώρο (έχεις βέβαια) και ότι θα είναι ένα θέμα και το καλοκαίρι αλλά και το χειμώνα. Το καλοκαίρι θα έχεις μεγαλύτερη εξάτμιση και τον χειμώνα τον φόβο με τα χιόνια μην παγώσει όλο το ρυάκι και….

Χοντρικά πας για 15 κυβικά λίμνη. Μπόλικα λίτρα !!! Θα χρειαστείς ένα κυκλοφοριτή στα 30.000 λίτρα /ώρα. Φίλτρα ? Άρχισε να βρίσκεις μεγάλα βαρέλια και θα βρούμε πως θα τα γεμίσεις. Πάντως τόσα λίτρα με ΚΟΙ θα είναι απίθανο το αποτέλεσμα. Εγώ θα άρχιζα με π.χ. 3 ΚΟΙ και μικρή φίλτρανση και σταδιακά, με τα χρόνια, θα αύξανα τα φίλτρα αλλά και τα ΚΟΙ.

Όπου υπάρχει πράσινο ή όπου υπάρχει νερό εμφανίζονται και κουνούπια. Βέβαια και στις πολυκατοικίες έχει κουνούπια…. Το μόνο σίγουρο είναι ότι επειδή το νερό δεν θα είναι στάσιμο δεν θα μπορούν να γεννήσουν Ακόμα και αν γεννήσουν, είναι πάρα πολύ καλώς μεζές για όλο το είδος των ψαριών. Άσε που δεν κυκλοφορούν όλο το διάστημα του χρόνου.

Έχεις καθόλου σκιά? Έχει μεγάλη ηλιοφάνεια? Φαντάζομαι ότι είναι ανοιχτός χώρος. Καλό είναι να κρύβεται πίσω από κανένα αειθαλές δέντρο. Την UV δεν σε βλέπω να την αποφεύγεις.

Καλή αρχή !!!
καλημερα σας και ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.

λινερ δεν εχω καταφερει να βρω σε παχος 1mm.
εαν αγορασω αυτο που βρηκα δεν κανει?και αν το βαλω διπλο δηλαδη παρω 2 και μπει το ενα πανω απο το αλλο?
εδαφοπανα υπαρχουν οσα θελουμε μιας και οπως ειπα εχουμε φυτωριο οποτε ειναι δικα μας.μπορω να βαλω και 2 και 3 μαζι.και αρχικα εννοειται οτι θα μπει και μια στρωση αμμου.

σκια στο σημειο δεν υπαρχει καθολου.αλλα και αυτο δεν ειναι προβλημα μιας και λογο τις δουλειας μπορω να βαλω κατευθειαν ετοιμα μεγαλα δεντρα 3-4 μετρων οποτε και εκει ειμαστε οκ

15000τονοι τρομαζουν.οχι για τους τονους αλλα για την συντηρηση και την αγαπη μας στην δεη.επισης οπως ειπα θα ηθελα να την κανω να δουλευει με φωτοβολταικα αλλα μαλλον το βλεπω χλωμο γιατι στο τελος για να καλυφθηνουν ολες αυτες οι απαιτησεις θα πρεπει να δωσω 3000+€ μονο για το φωτοβολταικο.αλλα αυτο θα το δουμε στην πορεια.
Θελω την λιμνη βασικα να την βγαλω γυρω στα 7 με 8000λιτρα.
μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη για τα φιλτρα που εχω βρει η αν εχετε κατι αλλο υποψιν να μου προτεινετε?

http://www.quiko.gr/ED377805.el.aspx αυτο ειναι τις sacem τους ιδιοκτητες τους γνωριζω καλα οποτε μενει αν ειναι καλο και αν μας καλυπτει.

http://www.petsupermarket.gr/4526/%C...ll-filter.html
μου φαινεται πολυ καλο και δυνατο και πρεπει να κανει ωραιο καταρακτη αν κρινω απο το ανοιγμα που εχει.επισης εχει καλες κριτικες οπου και αν το εχω δει αν και σε τιμη τσιμπαει οπως και τις sacem

γενικα δεν ειμαι πολυ το diy αν και πολλες φορες δουλευουν καλυτερα απο τα ετοιμα και εργοστασιακα.
απλα λογο χρονου θα προτιμουσα σε καποιο ετοιμο φιλτρο και ας βγαινει λιγο πιο ακριβο.......
__________________

Malawi biotope.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη octania246 : 22-05-14 στις 11:18 Αιτία: προσθηκη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01895 seconds with 11 queries