Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-10-17, 15:21
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Επανέρχομαι ........
Τα φώτα άναψαν τη δεύτερη μέρα.Τα ψάρια τις πρώτες μέρες ήταν πολύ φοβισμένα και συνεχώς κρύβονταν μόνο όταν ήταν σβησμένα τα φώτα.Ίσως γιατί υπήρχαν αντανακλάσεις από τον περιβάλλοντα χώρο.Όταν άναβουν τα φώτα βγαίνουν όλα και παίζουν.Στο θέμα φαγητού γενικότερα έχω θέμα για αρχή και ειδικότερα με την nls.Περνάει από μπροστά τους και δεν τη βλέπουν.Προς το παρόν ταιζω ότι και ο προκάτοχος τους μια φορά τη μέρα.
Άρχισαν πλέον να κινούνται και με σβηστά τα φώτα αλλά τρομάζουν εύκολα ακόμα.Σιγά σιγά άρχισαν οι αγάπες κι έρωτες, αγκαλίτσες φιλάκια αλλά και ναυμαχίες σώμα με σώμα εεεεε στόμα με στόμα ήθελα να πω.Οι αρσενικοί κυρίως έχουν μεταφέρει την άμμο από τις μεριές τους πάνω στις πέτρες.Ωραίες συμπεριφορές που μόνο από τα τροφέους μπορείς να τις δεις.Είχα και τα mbuna τόσο καιρό και πολλά είδη μάλιστα αλλά σαν τα τροφέους δεν υπάρχει.
Από τροφές σκέφτομαι να συμπληρώσω με sera flora και ocean nutrition veggie flakes.Θέλω να πάω με την nls αλλά δεν την αποδέχονται και αυτά και με το φόβο του bloat το σκέφτομαι.
Όσο αφορά το bloat στα τροφέους έχω διαβάσει αρκετά στο νετ κι έχω καταλήξει ότι η διατροφή δεν είναι ο κύριος λόγος της ασθένειας(stress-ποιότητα νερού-σταθερότητα κ.α.) αλλά ότι η nls είναι σε πέλετ και όχι σε φυλλαράκι ίσως επιβαρύνει την κατάσταση.
Το μόνο που περιμένω να βελτιωθεί είναι τα χρώματα τους γιατί είναι ακόμα κάπως μουντά.Προσπαθώ για φωτό αλλά μου βγάζει πρόβλημα.Θα επανέλθω σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries