Θέμα: Υποστρωμα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 08-12-16, 08:03
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα αν ειναι να πλυνω την αμμο 10 χερια αστο φιλε..Μονο και μονο γι αυτο θα την απερριπτα..Κι υστερα δεν ειναι μονο αυτη η κοκκομετρια ιδανικη για γατοψαρα,και πιο χοντρο 1-2 χιλιοστα κανει αρκει να μην κανει γωνιες και τραυματιζονται τα μουστακια τους..
Εκτος αυτου,αν θελει να το κανει φυτεμενο η πολυ λεπτη αμμος δεν ειναι και το καλυτερο..Φιλικα παντα
Κοίτα να δεις, την πληρώνεις 4,5 ευρώ τα 25 κιλά, δεν υπάρχει σ αυτά τα λεφτά άμμο που να μην θέλει πλύσιμο, άμα είναι να δώσει 60 ευρώ γι αυτά τα κιλά προτιμάς να πλύνεις 10 χεράκια. Να σου πω την αλήθεια στα 6-7 χέρια μου καθάρισε, απλά στα 10 ήμουν σίγουρος. Οσο για την κοκκομετρία σίγουρα μπορεί να πάρει και πιο χοντρή, η συγκεκριμένη είναι στρογγυλοί κόκκοι και 2.3 χιλλιοστά άμα θέλει παίρνει, δεν έχει καθόλου κοφτερές άκρες. Εξάλλου πέραν τι βλέπεις στην ιστοσελίδα, έχει κι άλλες διαβαθμίσεις, έχει δειγματολόγιο και το βλέπεις από κοντά. Εγώ πάντα 0,5 με 1,0 κοκκομετρία είχα φυτεμένο και τα φυτά πήγαιναν σφαίρα, τώρα αν με πιο χοντρή θα πηγαίναν καλύτερα να μου λείπει, εδώ ξεφορτώθηκα όλα τα γρήγορης ανάπτυξης τα φυτά και τα μέσης και αργής τα κλάδευα κάθε εβδομάδα, δεν μπορώ να πω λοιπόν ότι η ψιλή άμμος δεν κάνει για φυτεμένο, είναι σχετικό αυτό και σηκώνει συζήτηση. Πιστεύω οι κοκκομετρίες από 0,1 έως και 0,4 είναι ψιλές κι ίσως να μην κάνουν, υπάρχουν όμως ενυδρεία φυτεμένα με τέτοιες άμμους και πάνε καλά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries