Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-02-12, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκει που διαφωνω ειναι στο "Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα"! Απο που κι ως που πρεπει κατι να ειναι οπωσδηποτε διαλυμμα για να εχει ph. Ακομα και το ανθρωπινο δερμα εχει ph. Εκτος αν εννοεις πως εχει 0 κατι που ειναι αδυνατον καθως θα ηταν τοσο οξυ που θα εκαιγε τα παντα. Προφανως εννοεις πως εχει ουδετερο ph δηλαδη 7 ! Εγω μετρησα στο απιονισμενο νερο και ειχε ph 7. Δεν ειμαι εμπειρος απο ενυδρεια, αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα χημειας.. Εγω εξακολουθω να πιστευω πως αν ο φιλος προοριζεται για μετρησεις μεταξυ 6.5 - 7.5 ενα καλιμπραρισμα στο 7 σε απιονισμενο νερο (αυτο που βαζουμε στα ηλεκτρικα σιδερα, ψυγεια αυτοκινητου) θα του εδινε σωστες μετρησεις στα ορια αποκλισης που ετσι κι αλλιως εχει το μηχανημα ( +-0.1)..
Δεν ειναι δεικτικο το σχολιο μου, να μην παρεξηγηθω, αν εννοουσες κατι διαφορετικο εξηγησε μου.. Ευχαριστώ.
Αν ηταν τοσο ευκολο δεν θα υπηρχαν τα υγρα καλιμπραρισματος. Και ουτε κοροιδευουν το κοσμο οσοι τα πουλανε.

Το απιονισμενο νερο επαναλαμβανω δεν ειναι υδατικο διαλυμα.
Το απιονισμενο νερο (ή και το νερο απο Α/Ο) αποτελειται μονο απο μορια νερου.
Με το pH ομως, μετραμε τη συγκέντρωση των ιόντων υδρογόνου σε ένα υδατικό διάλυμα. Ιοντων υδρογονου που δεν εχει το νερο αυτο. Τι μετραμε λοιπον στο απιονισμενο???
Η μετρηση που κανεις ειναι πλασματικη.
http://el.wikipedia.org/wiki/PH


Οποιος υπολογισμος γινεται στη "μιξη των πεχα", ενος υδατικου διαλυματος και απιονισμενου νερου ή νερου απο Α/Ο (πχ μιξη νερου βρυσης που ειναι υδατικο διαλυμα και απιονισμενου νερου ή νερου απο ΑΟ) θα ειναι λαθος, οπως και το καλιμπραρισμα.

Το απιονισμενο νερο (ή νερο απο ΑΟ) λοιπον, θα υιοθετησει το πεχα του υδατικου διαλυματος που θα προστεθει.
(ασχετα αν στην πορεια το πεχα αλλαξει απο αλλες αιτιες)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries