Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-09-17, 22:24
Stylor Ο χρήστης Stylor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Θόλωμα Στρωσίματος

Καλησπέρα σε όλους και κάλως σας βρήκα!!
Θα ήθελα με την σειρά μου να θέσω ένα πρόβλημα που αν και έχει συζητηθεί πολύ , οι απόψεις διίστανται και διαβάζω σε κάθε Forum διαφορετικές εξηγήσεις-λύσεις..
Λοιπόν ξεκίνησα το όλο "χόμπι" πριν 10 μέρες περίπου , μεταχειρισμένο εξωτερικό φίλτρο eheim 2213 σε ένα ενυδρείο 60lt , μπόλιασα την πρώτη μέρα το φίλτρο για να επιταχύνω την διαδικασία (κύκλος αζώτου) και μπορώ να πω ότι όλα πηγαίναν τελεία.
Πριν 2 μέρες λοιπόν αφού σε όλα τα τεστ (10 μέρες συνεχόμενα ΝΗ3-4 , ΝΟ2 , ΝΟ3) έβγαιναν όλα μηδενικά (έριχναν μικρή ποσότητα τροφής για διατήρηση του μπόλι) , αποφάσισα να βάλω 4 γαριδούλες amano με 1 christmas moss πάνω σε ένα κορμό..
Μέτα από περίπου 12 ώρες το νερό άρχισε να βγάζει μια θαμπάδα , σήμερα τρέχω την 2η μέρα μετά τις νέες προσθήκες και η κατάσταση χειροτέρεψε (βλ φώτο)...
Αφού λοιπόν και εγώ ψάχτηκα να βρω λύση στο τι κάνω λάθος (έμπιστο petshop Forum και Υoutube) κατέληξα στο ότι αντιμετωπίζω bacterial bloom (χωρίς να είμαι απόλυτος)..και εδώ είναι η ερώτηση μου για να μην μακρηγορώ άλλο , ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να επιταχύνω αυτή την όλη διαδικασία? ή απλά πρέπει να περιμένω??
Υ.Γ Διαβάζω ότι ούτε αλλαγή νερού χρειάζεται ούτε διάφορα βελτιωτικά .


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries