Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 21-12-12, 19:53
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
To ξαναστέλνω γιατί μάλλον δεν ανέβηκαν καλά την προηγούμενη φορά.

Περισσότερες φωτό σύντομα, μόλις τελειώσω κάποιες αλλαγές!

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις σου:
1) Δεν έχω λόγια για το bottom drain και δεν νομίζω το μόνο που (αν) ίσως άλλαζα θα ήταν το μεγεθος του.
2) Υπάρχει uv 24w
3) To φίλτρο καθαρίζεται τώρα σχεδόν κάθε βδομάδα. Δυστύχως πλέον δεν με καλύπτει το Fish Mate 20000 που είχα πάρει και είμαι στην κατασκευή ενός νέου...
4) όχι ποτέ δεν είχα πράσινο νερό. Πάντα ήταν πολύ καθαρό, και το μόνο που εμφανίστηκε ήταν η τριχοειδής τον τελευταίο μήνα που έγινε μια μεγάλη έξαρση.
5) Όπως φαίνεται στο γράφημα η θερμοκρασία είναι περίπου στους 12-13 βαθμούς την τελευταία εβδομάδα. Απο τάισμα έχω σχεδόν σταματήσει εντελώς. Ταίζω περίπου 1 φορά την εβδομάδα μικρή ποσότητα και μόνο αν δω τα μουστάκια να ψάχνουν για τροφή με την jbl koi energil
Σου επεσε λιγο μεγαλο το bottom drain αυτο εννοεις?
Εγω παντως σε 7500 λιτρα εβαλα 63αρι το φιλτρο εχει δυνατοτητα ροης 8000 λιτρα και η αντλια για 12000 ομως...επειδη εχω και το σκιμερ εσπασα τη ροη και ετσι η αντλια τραβα την σωστη ροη απο το φιλτρο αλλα και απο το σκιμερ

Οσο για το πρασινο νερο...καλα...τεραστιο θεμα και οσο κι'αν ακουστει παραξενο εχω κανει τα πειραματα μου που βασιστηκαν σε πειραματα που εκανε καποιος γνωστος στην κοινωνια των λιμνοφιλων ο οποιος εγραψε ενα εκπληκτικο αρθρο και τα αποτελεσματα ηταν εκπληκτικα!! Ποτε ερχεται ποτε φευγει γιατι σε καποιους ειναι τροπος ζωης κλπ.... ομως επειδη ακομα δεν τελειωσα ειναι λιγο χρονοβορο το θεμα θα τα δουμε ολα μαζι με τον Βασιλη (τελευταια εμπλεξε με δουλειες) και τα αποτελεσματα θα τα ανεβασουμε στο φορουμ....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 21-12-12 στις 22:12
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries