Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 07-02-03, 16:44
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Η διάγνωση στα συγκεκριμένα είναι πολύ εύκολη για τα αλλά εσωτερικά παράσιτα μόνο με νεκροψία από ότι ξέρω και με μικροσκόπιο μπορείς να τα αναγνωρίσεις .Αν είχα οτιδήποτε άλλο δεν θα ανησυχούσα αλλά τα συγκεκριμένα προσκολλούνται πάνω στο έντερο και το μέρος του εντέρου που προσκολλούνται νεκρώνεται με τον καιρό και μετακομίζουν στην συνεχεία σε άλλο. Αναιμία ξέρω ότι προκαλούν αλλά και βακτιριδιακες μολύνσεις στο σημείο που νεκρώνεται .
Τα άλλα απλός περνούν ένα μέρος των θρεπτικών συστατικών από αυτά που καταναλώνει το ψάρι.
Άμα κάνω λάθος διορθώσεμε
Παραθέτω το λίνκ όπου υπάρχει και η ερώτηση για καλύτερα συμπεράσματα .

http://fins.actwin.com/nanf/month.9705/msg00005.html

Λες (λέει)ότι δεν βλάπτουν εσύ θα έπαιρνες ένα από τα Limia Nigrofasciata από τα δικά μου όπου θα έβλεπες να προεξέχουν οι άκρες από κόκκινα σκουλήκια ?
Δεν μπορώ να δω για όλα τα ψαριά αλλά τα ζωοτόκα προσβάλλονται με περισσότερα παράσιτα (στο Pistol έβλεπα μόνο ένα) στα αλλά δεν μπορώ να δω αν έχουν μιας και είναι νυκτόβια και το παράσιτο αν το ψάρι κινείτε υποχωρεί μέσα στο ψάρι.
Το συγκεκριμένο είναι ζωοτόκο.
Όσο για το φάρμακο και εγώ το Stozzon-L έβαλα αλλά σε μεγαλύτεροι αναλογία 20mg/lt που βρήκα και στο PDF στο περιοδικό Today’s Fishkeeper (may 2002) δίνει τα 20mg/lt για <<μπάνιο>> και 10mg/lt για όλο το ενυδρείο. Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο(μάλλον το υπόλοιπο του χαπιού) ερεθίζει τα βρανχια κοκκινίζουν και <<διογκώνονται>>, και ενώ είχα πρόσθεση και αεραντλία τα ψαριά έδειχναν να ασφυκτιούν γι αυτό δεν την άφησα πάνω από 12 ώρες περίπου.
Αυτό που κοιτάζω τώρα το Fenbendazole υπάρχει σε κάψουλες για τα περιστέρια αλλά χρησιμοποιείτε διαλυμένο στο νερό για τα καναρινιά. Το φάρμακο λέγετε Ascapilla+ και είναι της Chevita δυστυχώς επειδή έκλεινε το μαγαζί δεν πείρα την ακριβή σύσταση από το κουτί ,έλεγα ότι θα το βρω στο site τις εταιρίας αλλά τελικά το μόνο που βρήκα είναι ότι περιέχουν 8mg fendendazole αν περιέχει και κάτι άλλο δεν το ξέρω θα προσπαθήσω να βρω περισσότερα.
Το piperazine δεν το έχω δει πουθενά .
Το Levamisol μου είπαν χωρίς να είναι σίγουρο ότι κυκλοφορεί σε μεγάλες συσκευασίες για ιχθυοτροφία (κουτές)όπου δίνεται στα ψαριά μαζί με την τροφή αλλά δυστυχώς δεν έχω καμία άκρη για να το εξακριβώσω.
Βρέθηκαν χάπια με Levamisol για κότες 50mg (πράσινα) αλλά άγνωστο το υπόλοιπο του χαπιού.
Vsavvas όπου έχω δει λένε η θεραπεία γίνεται σε όλο το ενυδρείο ακόμα και αν τα αλλά ψαριά δεν παρουσιάζουν συμπτώματα.
Βαλε κάτι για βακτιριδιακες μολύνσεις, του τραυμάτισες το έντερο και εγώ το έκανα αλλά σε νεκρό ψάρι.

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01958 seconds with 11 queries