Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #62  
Παλιά 28-03-13, 23:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι συνθηκες νερου ειναι καρμπον αυτες της γεννηστρας, εκτος αν ενας βαθμος λιγοτερη γενικη θα τους ειναι προβλημα. Κατα τα αλλα και εγω συμφωνω, εκτος απο το θεμα διατηρησης καλων συνθηκων. Εκει εχω δει οτι μπορω ανετα να κραταω σταθερες συνθηκες, το μονο οπου με δυσκολευε πριν ηταν ο βυθος, που ναι υπηρχαν διακυμανσεις. Τωρα ειναι ολα σταθερα. Επισης θεωρω οτι μια γεννηστρα, ακριβως λογο γεννηστρας 80-100 λιτρων και μεγαλου αριθμου ψαριων, οι συνθηκες σε αναγκες ιοντων (ειδικα λογω του σταδιου αναπτυξης των ψαριων) μεσα στο νερο και γενικοτερα οι μετρησιμες συνθηκες, ειναι πολυ πιο δυσκολο, αν οχι απιθανο, να κρατηθουν με ευκολια σταθερες εκτος αν μιλαμε για καθημερινες 100αρες αλλαγες οπου ειναι και ο μονοδρομος. Σε ενα μεγαλο ενυδρειο οι συνθηκες θα αλλαξουν πολυ πιο αργα ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο. Νομιζω ε.
Σαυτο που εχω απορια ειναι που ειπωθηκε να βαλω κιαλλους δισκους.....10 δισκοι στα 450 λιτρα? Οκ τωρα ειναι μικρα, αλλα παμε παντα με γνωμονα του τελικου μεγεθους. Δεν ειναι προτιμοτερο να "μαθουν" σαυτον τον αριθμο, παρα να μαθουν για ενα χρονο 15-20 δισκοι μαζι κοπαδι και μετα ξαφνικα να τους παρω το κοπαδι?
1. Γιατί να ΜΗΝ μπορείς;
2. ΑΝ ΔΕΝ κάνω λάθος... έχεις λογαριασμό στο GD.... στο κείμενο μου υπάρχει η απάντηση.

http://www.greekdiscus.com/test2000/...-%26%238221%3B

Οι δίσκοι όταν αναπαράγονται, αποκόπτονται από το κοπάδι.... και γίνονται πολύ επιθετικοί. Ούτως ή άλλως λοιπόν θα αναγκαστείς να βγάλεις κάποιους πριν γίνει το μακελειό. Όσο είναι ακόμα μικροί, έχουν όπως καταλαβαίνεις διαφορετικές ανάγκες και συνήθειες. Τα μεγάλα προβλήματα... σε περιμένουν μετά.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01656 seconds with 11 queries