Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-10-10, 17:15
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως σας βρήκα!
Πρώτο ποστάρισμα εδώ και θα ήθελα να σας χαιρετησω!


Τα πράγματα εινα απλα αγαπαω τη θάλασσα και θέλω ενα θαλλασινο ενυδρειο . Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τιποτα αυτη τη στιγμή εκτός απο ονειρα, Θα παρω τζάμια, σιλικονη να φτιάξω το ενυδρειο μου 50χ50χ50 cm (πιανουν τα χερια μου - ολο το diy διαβαζω τελευταια). Ο όγκος θα ναι γυρω στα 100 l.

Είναι μικρό για θαλασσινό, το 30% του χώρου θα στο πιάσει ο βράχος. Βγάλε και τον αραγωνίτη.. Αυτό σημαίνει μικρό στοκάρισμα σε ζωντανά και προσοχή σε ψάρια να μην μεγαλώνουν.

Θέλω το ενυδρειο μου να ειναι κομπλέ με απ όλα και να μην ξηλωθω. Δε θελω να αρχισω να χανω καποια μερα τα ζωντανα μου.

Επισης θα παρω και α/ο, pHμερτο, refractometer.
Θα θελα να βάλω καποια ψαράκια αρχικα και βραχο καλλά να μπορω αργότερα να προσθεσω και καποιο κοράλλι ή ανεμώνη.

Παρακαλώ να μου πείτε τι άλλο θα χρειαστω από εξοπλισμό σε αυτά τα λίτρα?
scimmer, υπερχείλιση, φίλτρο, κυκλοφορητες 2? αυτο το scimmer με εχει μπλεξει (οσο διαβαζω τοσο περισσότερο).
Πρέπει να προνοήσω σε κάτι κατα την κατασκευή του ενυδρείου (τρύπες, κοψιματα πισω) ή πχ το skimmer κουμπώνει χωρις πρόβλημα?

Τρύπα μπορείς να κάνεις αν έχεις σκοπό να το συνδέσεις με σαμπ (αλλά υπάρχουν και στο εμπόριο έτοιμες υπερχειλήσεις που δεν χρειάζεται να κάνεις τρύπα στο ενυδρείο). Οπότε, είναι καθαρά δική σου επιλογή (βέβαια είναι πολύ πιο φθηνό να κάνεις μια τρύπα από το να αγοράσεις υπερχείληση).

Υπάρχουν:hang on skimmer- πάνε στην πλάτη (για να μην φαίνονται) ή στο πλάι του ενυδρείου. Πάνε σε όλα τα ενυδρεία.. (αν μπορείς να κλείνεις το καπάκι ή φτιάξεις άλλο καπάκι ή το αφήσεις χωρίς καπάκι)..

Εσωτερικά skimmer: πάνε είτε εσωτερικά στο ενυδρείο (σαν εσωτερικό φίλτρο) είτε εσωτερικά στο σαμπ (σκέψου τα σαν εσωτερικά φίλτρα), έχουν δική τους αντλία.

Εξωτερικά skimmer: πάνε έξω από το ενυδρείο (σκέψου τα σαν εξωτερικά φίλτρα) και πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος της ατλίας τροφοδοσίας (που θα στέλνει νερό στο skimmer)

Κόντρες πρέπει να βάλω στη γυάλα μου ή θα αντεξει λέτε?

Μια χαρά θα αντέξει.

Έχω και δύο γάτες τι λέτε για αυτό? Σίγουρα θα κάνω ενα καλυμμα απο plexi glass.

Το καπάκι βοηθάει και στην εξάτμιση (άρα ποιό σταθερές τιμές στην αλατότητα λόγο μικρότερης εξάτμισης).

Αυτα για αρχη και θα σας πρηξω κι αλλο!
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων
Μιχάλης
Καλό ξεκίνημα!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01712 seconds with 11 queries