Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-07-05, 11:49
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Όσον αφορά για τις αλλαγές αυτό που λες μου φαίνεται πολύ σωστό και συμβαδίζει με τα γραφόμενα ενός άλλου χομπίστα που διάβασα στο "The Krib" ο οποίος λέει ότι "...Όσο για την ευαισθησία των ψαριών στις αλλαγές νερού, δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω πως ένα ψάρι θα το ενοχλούσε το φρέσκο καθαρό νερό της ίδιας σκληρότητας, ph, αλατότητας και θερμοκρασίας όπως αυτό στο οποίο κολυμπάει ήδη..."
Νομίζω πως έχω καλυφθεί αρκετά όσον αφορά την φίλτρανση και τις αλλαγές νερού, αν προκύψει κάτι ακόμα θα επανέλθω.

Ας πάμε σε κάτι πιο ενδιαφέρον. Το ποια και πόσα είδη ψαριών μπορώ να φιλοξενήσω.
Πρώτη και σίγουρη επιλογή μου είναι το είδος των Cyprichromis Leptosoma. Σκέφτομαι να αγοράσω μια ομάδα από 10-12 άτομα νεαρής ηλικίας (~5 εκ.). Ελπίζω μια τέτοια ομάδα να μου εξασφαλίσει μια ικανοποιητική αναλογία θηλ.-αρσ.
Εναλλακτικά θα μπορούσα να βάλω και μια αντίστοιχη ομάδα από Paracyprichromis nigripinnis αλλά έχω μπερδευτεί όσον αφορά το που θα συχνάζουν μέσα στο ενυδρείο. Ενώ για τα Cypr. Leptosoma όλες οι αναφορές που έχω δει λένε πως είναι ψάρια που κολυμπάνε στην επιφάνεια του ενυδρείου δεν συμβαίνει το ίδιο με τα Paracyprichromis όπου άλλοι λένε πως συχνάζουν σε βραχώδη σημεία και σπηλιές ενώ άλλοι λένε πως έχουν την ίδια συμπεριφορά με τα Cypr. Leptosoma .
Έχει κάποιος εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια ώστε να με διαφωτίσει σχετικά?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02517 seconds with 11 queries