Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 03-10-11, 21:23
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια μικρη παρακληση. αν μπορεις ανεβασε αν εχεις φωτο απο το στησιμο του λαινερ καθως και του περασματος με αυτο το πολυουρια καθως και τροπο εφαρμογης κλπ... στην αρχη ειδα κατι γκρι με ραφες , τωρα τον καταρρακτη τον βλεπω μαυρο πιστευω πολλοι φιλοι θα ηθελαν διευκρινισεις σε αυτο το τμημα.
και απο μενα ενα μεγαλο μπραβο και βαλε και μερικες πανοραμικες να δουμε το ολο εγχειρημα...


Ωραια, να παρουμε τα πραγματα λιγο απο την αρχη...

Κατα 'ρχας η πολυουρια εφαρμοζεται σχεδον σε ολες τις επιφανειες, σε μπετον, σε πλακαζ, σε ξυλο, σε πλαστικο, σε σιδερο εκτος ομως απευθειας πανω στο χωμα.

Οποταν, ή θα εφτιαχνα τη βαση της λιμνης με μπετον ή θα εβαζα γεωυφασμα, ειδικο για πολυουρια πανω απο το χωμα το οποιον αποτελεσμα θα ηταν εξισου καλο οπως αν χρησιμοποιοταν σε μπετον.

Τωρα, τι ειναι η πολυουρια:
Η πολυουρια ειναι ενα πολυσυνθετο υλικο που αναλογα με το που θελουμε να την χρησιμοποιησουμε αναμειγνυουμε τα αναλογα υλικα για το σκοπο που το θελουμε. Δηλαδη, εαν θελουμε να την χρησιμοποιησουμε σε ψυκτικο θαλαμο τροφιμων, τα οποια θα κυκλοφορουν μεσα λιφτ, τοτε η αναμειξη των υλικων θα πρεπει να ειναι τετοια για να γινει σκληρη η πολυουρια για να αντεχει το βαρος.
Εαν θα την χρησιμοποιησουμε σε λιμνη τοτε η αναμειξη και η αναλογια των υλικων θα πρεπει να ειναι τετοια, για να πετυχουμε ελαστικοτητα.
Υπαρχουν 65 ειδων πολυουριας και χωριζονται σε 2 τυπους.
- η κρυα πολυουρια και
- η ζεστη πολυουρια

Η κρυα πολυουρια εφαρμοζεται ειτε με βουρτσα ειτε με ρολο, ενω η ζεστη πολυουρια εφαρμοζεται με πιστολα ψεκασμου.

Εγω χρησιμοποιησα τη ζεστη πολυουρια σε 80 βαθμους Κελσιου ταχειας πηξης απο 4-10 δευτερολεπτα. Δηλ. απο τη στιγμη που φευγει το υλικο απο την πιστολα ψεκασμου σε 4 δευτερολεπτα περπατας πανω χωρις προβλημα.

Καποια αλλη στιγμη αν θελετε μπορουμε να ανεβασουμε ενα θεμα σχετικα με την πολυουρια γιατι ειναι ενα μεγαλο θεμα και πολυ πολυπλοκο που ομως, σαν υλικο ειναι πανευκολο να εφαρμοστει.

Λοιπον, το γκρι που λες, το οποιο ειναι ασπρο ειναι το γεωυφασμα. Οι ραφες που βλεπεις ειναι οι ενωσεις απο το γεωυφασμα και οι οποιες κολληθηκαν με ειδικο υλικο το PU COATING. Κατω απο το γεωυφασμα εχω βαλει λαϊνερ, το οποιο ειχα παλια στη λιμνη, που αν και δεν χρειαζοταν, το χρησιμοποιησα για περισσοτερη ασφαλεια.
Πανω απο το γεωυφασμα τωρα, εχει κτυπηθει η πολυουρια με πιστολα με 3 στρωσεις και με συνολικο παχος 2,5 χιλιοστων ειναι το μαυρο χρωμα που ειδες στον καταρρακτη.

Εχω φωτο και βιντεο απο τη διαδικασια εφαρμογης.....
Καποια στιγμη θα τα ανεβασω...

Προς το παρον παρτε μια γευση του τι σημαινει πολυουρια ειδικα στο θεμα αντοχης... Με τον ιδιο τροπο ψεκασα τη λιμνη, οχι εγω αλλα ο μαστορας
http://www.youtube.com/watch?v=1aMqy...eature=related
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01759 seconds with 11 queries