Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-10-12, 22:46
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή Κουνουπόψαρα σε 60 λίτρα - εξωτερικός χώρος

Γειά σας, με λένε Αραβέλλα. Αναζητώντας μια οικολογική αντιμετώπιση των κουνουπιών στην αυλή μου, βρέθηκα με μια σκάφη (απ'τις γνωστές του πλυσίματος) με 5 κουνουπόψαρα (που πριν λίγες μέρες γέννησαν και δεν ξέρω πλέον πόσα είναι), 60 λίτρα νερό και 3-4 φυτά. Είμαι εντελώς αρχάρια και επειδή θα ήθελα να βελτιώσω το όλο σύστημα χρειάζομαι βοήθεια...
Η ...λιμνούλα μου (στην Άνω πόλη Θεσσαλονίκης) είναι σε ημισκιερό μέρος και ανάμεσα σε μια μουριά και μια πορτοκαλιά. Δεν έχω φίλτρο, ο πυθμένας στρώθηκε μόνος του με τα φύλλα που έπεσαν από τη μουριά και μια πικροδάφνη. Η σκάφη είναι μπλέ ρουά.
Τα ψάρια τα έβαλα μαζί με 2-3 κλωνάρια ναϊάδα, 2 σαλιγκαράκια και λίγη πλυμμένη άμμο στις 13 Αυγούστου και 10 μέρες μετά πρόσθεσα 3 γλάστρες με υδρόβια (νυμφαία μεξικάνα, νυμφοειδές πελντάτα και το τρίτο μου διαφεύγει προς στιγμήν).
Τα σαλιγκάρια σχεδόν αμέσως έγιναν πολλά και τα κουνουπόψαρα γέννησαν πριν 2 εβδομάδες. Το νερό πλέον είναι πολύ σκούρο και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω με τα φυτά που δεν ξέρω αν χάλασαν και τι θα έπρεπε να έχω υπ' όψη μου γενικότερα. Αν κάποιος μπορεί να με καθοδηγήσει είμαι όλη ...μάτια!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01307 seconds with 11 queries