Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 10-02-10, 17:00
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ελατωσω το ψεκασμα..
Με τις λαμπες δεν μπορω να κανω κατι αλλο, μολις φτιαξει ο καιρος θα την βγαλω εξω
Χωμα εχω αυτο για τις γλαστρες...
το δευτερο φυτο ειναι Hemianthus micranthemoides και το αλλο Lilaeopsis και λιγη μοςς

να τρυπησω τη ζελατινα ή να περιμενω?...


Θα ελατωσω το ψεκασμα..

Οκ με το ψέκασμα καλά θα κάνεις..

Με τις λαμπες δεν μπορω να κανω κατι αλλο, μολις φτιαξει ο καιρος θα την βγαλω εξω

Τι να σου πω…προσωπικά αυτό πιστεύω ότι φταίει, βέβαια σε συνδυασμό με τα άλλα που σου γράφω.

Χωμα εχω αυτο για τις γλαστρες...

Αν μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με την μάρκα του χώματος η το είδος θα βοηθούσε πολύ γιανα δούμε αν είναι κατάλληλο.

το δευτερο φυτο ειναι Hemianthus micranthemoides και το αλλο Lilaeopsis και λιγη μοςς

το lilaeopsis και τα moss δεν τα φοβάμαι είναι “ανθεκτικά” φυτά. Το micranthemum το έχεις φυτέψει λάθος. Θέλει κάθετο φύτεμα όπως είναι στις φωτογραφίες του άρθρου. Σε περίπτωση που είναι μεγάλο το φυτό το αφήνεις να ακουμπήσει στο χώμα. Σκοπός είναι να βάλεις το σημείο όπου είναι κομμένο το φυτό στο χώμα για να βγάλει ρίζες..ακόμα και οριζόντια να το βάλεις ακουμπώντας το έδαφος το σημείο που κλαδεύτηκε πρέπει να είναι θαμμένο.

να τρυπησω τη ζελατινα ή να περιμενω?...

Σε καλλιέργεια cuba όσες φορές και με όσους τρόπους την έχω δοκιμάσει πάντα λειτουργεί καλύτερα όταν είναι κλεισμένο αεροστεγός το δοχείο . Και με το που αναπτυχθεί λίγο τότε ανοίγω τρύπες ή μπορεί και να μην ανοίξω. Το κρίνω από την υγρασία που χρειάζεται το φυτό, μέσα από τον ρυθμό ανάπτυξης του. Να ξέρεις ότι από την στιγμή που ανοίγεις το δοχείο για να ψεκάσεις τα φυτά παίρνουν το οξυγόνου που χρειάζονται.. κάποιοι άλλοι στις καλλιέργειες τους δεν ανοίγουν ποτέ τρύπες απλά μία φορά την βδομάδα ανοίγουν το καπάκι για να οξυγονωθεί η καλλιέργεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01582 seconds with 11 queries