Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 22-06-15, 19:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mokatsino Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ..

Το σκουλικι σηνυθως βολταρει την νυχτα οποτε οταν το πετυχω θα το βγαλω μερικες φωτο..

Αυτο που λες με τις γαριδες δεν το ειχα σκεφτει καν οτι μπορει και να πηδηξαν αλλα εχω την εντυπωση πως μπορει και να εγιναν μεζες απο τις πρασιναδες.. Τα ψαρια μου νομιζω ειναι λιγο επιθετικα και κυριαρχα πλεον.. Οταν ταιζω τισ ανεμωνες μερικεσ φορες προσπαθουν να τους παρουν το φαγητο απ το στομα και καμια φορα τα καταφερνουν.. επισης θυμαμαι παλια πως ειχα πετυχει να κυνηγανε τις γαριδες για αυτο και οι υπονιες..

Τωρα περι σκιμμερ? χωρις σκιμμερ θα την παλευει το ενυδρειο αν θεωρητικα κανω πιο συχνες αλλαγες νερου? επισης στο φιλτρο το eheim εβαλα λιγο ενυδρειακο βαμβακι να τρεξει για 5-6 μερες γτ ηταν πολυ βρωμικο το ενυδρειο. πιστευετε πως αυτο θα μου χαλασει την βιολογια? σηνυθως βαζω φωσφορο και ανθρακα σε 2 καλτσακια..

Εν τελει να βαλω γαριδες η οχι? επισης λεω να βαλω αλλα 2 ερημητακια πολυ μικρα. εχω δυο ερημητες οι οποιοι εχουν μεγαλωσει αρκετα.. ξερω πως οταν μεγαλοσουν αρκετα χρειαζετε να αλαξουν κελυφος.. ειχα βαλει 2 μεγαλητερα κελυφοι αλλα δεν τα αγγιξαν οποτε τα εβγαλα..

Ευχαριστω εκ των προτερων..
Μπορεί και να έγιναν μεζεδάκι, δεν είχα ποτέ μικρές γαρίδες, ήταν όλες πάνω από 5cm και είχα χάσει 2 που τις βρήκα στο πάτωμα, καθώς και μία μικρή χειλού, γυρίζοντας από ΣΚ... Από τότε έβαλα σίτα αμέσως στο ενυδρείο...
Τα ίδια και σε μένα, ειδικά τα μικρά κομματάκια γαρίδας που ξέφευγαν στα πλοκάμια τους...
Το σκίμερ, αν δεν έχεις κάποιον άλλο τρόπο απομάκρυνσης των νιτρικών σου, είναι πολύτιμο εργαλείο, αλλά για μερικές μέρες αν κάνεις και πιο συχνές αλλαγές θα είσαι οκ!! Δεν έχεις και πολλά ψαράκια και τα λίτρα σου είναι αρκετά... Προσωπικά είχα ATS για τα νιτρικά μου και το σκίμερ το χρησιμοποίησα 1-2 μήνες στην αρχή μόνο, καθώς μετά δεν έβγαζε τίποτα σχεδόν και τα νιτρικά μου ήταν πάντα κάτω από 5ppm και μετά, το καλοκαίρι μόνο για απομάκρυνση CO2 και οξυγόνωση του νερού...
Δεν θα σου χαλάσει την βιολογία το βαμβάκι.. Η βιολογία σου κατοικεί στον βράχο σου, στην άμμο, και γενικότερα σε επιφάνειες, δεν κολυμπάει κατά κάποιον τρόπο ώστε να την δεσμεύσει το βαμβάκι... Θα έχεις καθαρότερο νεράκι, απλά να το καθαρίζεις συχνά καθώς αν παραμελείς, θα έχεις αύξηση νιτρικών... Προσωπικά έχω το ATS και 2 κάλτσες, τις οποίες τις καθαρίζω τουλάχιστον μια φορά την βδομάδα...
Συνέχιζε να βάζεις άνθρακα και αντιφώσφορο, και άσε και το βαμβάκι, απλά να τσεκάρεις τα καλτσάκια να μην βουλώνουν και δεν περνάει το νερό μέσα από τα υλικά.. Επίσης τα καλτσάκια σου να έχουν σχετικά μεγάλες τρυπούλες για τον άνθρακα... Για τον αντιφώσφορο, το υλικό αυτό πρέπει να το μετακινεί το νερό με την ροή για να είναι αποτελεσματικό!! Είχα ριακτοράκι για τον αντιφώσφορο, αλλά μετά το ATS σταμάτησα να έχω φωσφορικά, οπότε δεν μπορώ να σου πω περισσότερα..
Γαρίδες να βάλεις, αλλά προτείνω να είναι μεγάλες...
Οι ερημίτες είναι πολύ καλοί καθαριστές, βάλε και άλλους αν θες, απλά μην βάλεις μεγάλους σε μέγεθος, μέχρι και βράχο μπορούν να σου γυρίσουν ανάποδα καβαλάνε τις ανεμώνες και πετσοκόβουν τα πλοκάμια τους κλπ.. Είναι κανονικά.... Με τα μικρά όμως δεν είχα ποτέ προβλήματα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries