Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 23-06-13, 19:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως τον!

Παράθεση:
Καλησπέρα, έχουμε καιρό να γράψουμε αλλά η μικρή πήγε κατασκήνωση και οι ρυθμοί έπεσαν.

Έχουμε και λέμε, καταρχίν η θολούρα εξαφανίστηκε εντελώς μετά από μερικές μέρες, μια αλλαγή υαλοβάμβακα και την προσθήκη άλλων τριών siporax mini των 35g. (έχουμε πλέον 4 35άρια και λογικά είμαστε εντάξει). Θα δείξει μόλις παραλάβω τα τεστ, λογικά αυτή την εβδομάδα.

Το σύστημα ψύξης ολοκληρώθηκε με την προσωρινή του μορφή. Επειδή δεν θέλαμε να τρυπήσουμε το καπάκι πριν να σιγουρευτούμε για την αποτελεσματικότητα του συστήματος και επειδή δεν είχαν έρθει όλα τα ανταλλακτικά (υπολείπονται ακόμα βάσεις σιλικόνης και φίλτρα που τα παραγγείλαμε από εξωτερικό) είπαμε να φτιάξουμε ιδοκατασκευή σε κόντρα πλακέ θαλάσσης. Όπερ και εγένετο. Το συστηματάκι δουλεύει αρκετά καλά (στη δοκιμή έριξε από 25,7 σε 24,7 σε 40').
Είναι λογικό σε 40' λειτουργίας να ζεσταίνεται το πολυπάκ (1400mA)?
Ζεσταινονται ετσι κι αλλιως τα προφοδοτικα, οποτε μη σε ανησυχει.
Γεφύρωσα τον STC και φαίνεται να λειτουργεί καλά. Προβλέπεται? Το έχει κάνει κανείς?
Η συνδεσμολογια του STC-1000 βρισκεται εδω, με γεφυρωσεις.
Κάποια στιγμή είχα θέματα συντονισμού και κραδασμούς. Τρυπώντας το καπάκι και βάζοντας βάσεις σιλικόνης δεν υπάρχουν αντίστοιχα προβλήματα?
Βλεποντας και κανοντας θα το πας. Στα δικα μου για παραδειγμα, δεν εχω βασεις σιλικονης και κραδασμους δεν εχω. Με τρυπημενο καπακι, εννοειται.
Είναι καλό για τα ψάρια σε 40' -1 οC ή να ρίξω λίγο τάση στα ανεμιστήρια και να δουλεύει πιο ήπια?
Αφου εχεις controller, μη σε ανησυχει η αυξομειωση. Ρυθμισε το σε αποκλιση 0,3 βαθμους (ελαχιστη συνατη) και δεν θα ξεφευγεις απο εκει. Σαν χρονος, παντως, νομιζω ειναι μια χαρα.

Τέλος με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε ότι περάσαμε στην πράσινη πλευρά.
Μη φανταστείτε τίποτα extreme, απλά πήραμε ένα γλαστράκι eleocharis parvula και το αραιώσαμε στην ήδη υπάρχουσα άμμο. Να δούμε αν θα κάνει προκοπή μέχρι το Σεπτέμβρη και θα δούμε εκεί το θέμα του στησίματος από την αρχή.
Προς το παρόν ρίχνουμε την αναλογία που προβλέπεται από το seachem flouris (υγρό) μια φορά την εβδομάδα. Το υγρό λίπασμα επιβαρύνει το νερό του ενυδρείου?
Υπαρχει περιπτωση να μην πιασει, οποτε μην απογοητευτεις. Υπαρχουν και πιο ευκολα φυτα για ξεκινημα απο τα "γρασιδακια".
Το λιπασμα δεν επιβαρυνει το νερο, αλλα το εμπλουτιζει με θρεπτικα για τα φυτα σου. Αλλα αν δεν εχεις πολλα φυτα για να απορροφησουν τα θρεπτικα, οι αλγες θα βρουν ευκαιρια να το κανουν και δεν θα αργησουν να εμφανιστουν. Τα λιπασματα τα ριχνουμε με ιδιαιτερη φειδω, αν δεν υπαρχει αρκετη φυτομαζα στο ενυδρειο. Σκεψου οτι η προτεινομενη δοσολογια αφορα φουλ φυτεμενο ενυδρειο.

Να βάλουμε ταμπλέτες, έχει νόημα στην άμμο?
Για το συγκεκριμενο φυτο, ισως θα ηταν το μονο που θα ειχε νοημα σε σχεση με το flourish. Αλλα θα ελεγα καλυτερα να μη βαλεις ακομα, μεχρι να αποφασισεις πως θα το κανεις το ενυδρειο.
Η άμμος έχει μέσα οργανικά από την μέχρι τώρα χρήση του ενυδρείου, λειτουργούν ως λίπασμα?
Στις αλλαγές νερού να σκουπίζω το βυθό ή να τα αφήνω για την λίπανση του γρασιδιού?
Εγω ειμαι της συχνης χρησης σκουπας βυθου, ακομα και σε φυτεμενα ενυδρεια. Τα θρεπτικα προτιμω να τα δινω αλλιως. Μη φανταστεις οτι θα γινουν και θαυματα απο τα οργανικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03274 seconds with 11 queries