Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 04-05-16, 15:24   #1
Απλούστερος τρόπος αλλαγής νερού;
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 04-05-16, 15:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι αρχάριος και μελετώ το στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου. Διάβασα τα σχετικά στους αρχάριους, για τη συντήρηση των ενυδρείων, για την ανάγκη αλλαγών νερού, της τάξεως του 30% εβδομαδιαίως.
Αναρωτιέμαι, αν φτιάξω ένα ενυδρείο 350 με 400 λίτρα που σχεδιάζω, με ''εύκολα'', ζωοτόκα ψάρια, είναι ανάγκη η χρήση, δοχείων της τάξεως των 120 λίτρων με θερμαντήρες, αντλίες , σιφώνια, αντιχλώρια κ.τ.λ, ή είναι πολύ απλούστερο να τραβηχθεί μία παροχή νερού, στην οποία θα παρεμβάλουμε ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα, που θα αφαιρεί το χλώριο και θα έχει ημερήσια παροχή αντίστοιχη με το 1/7 του 30% του όγκου του νερού του ενυδρείου;
Η ρύθμιση της παροχής μπορεί να γίνει με βανάκι ή μπεκ αυτομάτου ποτίσματος, ενώ το πλεονάζον νερό, μπορεί να φεύγει από μία υπερχείληση, που θα καθορίζει και την ανώτατη στάθμη νερού. Αυτή, θα αποχετεύει το πλεονάζον νερό στην αποχέτευση ή το κήπο!
Η παραπάνω λύση μου φαίνεται απλή. Καταργεί πληθώρα συσκευών και ακαταστασία!
Η ωριαία παροχή για ένα ενυδρείο π.χ 350 λτ θα είναι Π=350Χ0.30/7/24=0.625 λτ την ώρα. Αρα λόγω της τόσο μικρής παροχής λογικά, δεν θα απαιτήται θερμαντήρας, και η αποχλωρίωση θα είναι σχεδόν τέλεια, λόγω της πολύ μικρής ταχύτητας του νερού, μέσα στο φίλτρο ενεργού άνθρακα. Η όλη διαδικασία θα γίνεται χωρίς φασαρία, ακαταστασία, λερώματα , αντλίες, σιφώνια, ανοίγματα καπακιών και αντιχλώρια και θεωρητικά, θα είναι εντελώς ακίνδυνη, απλή, και με μηδενικό στρές για τα ψάρια. Επιπλέον, παράμετροι όπως το ΡΗ, ΝΟ3, CΟ2 κ.τ.λ, θα μεταβάλονται πολύ πιο προοδευτικά, σε σχέση με μία εφάπαξ εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Με μία μικρή επιπλέον αύξηση της παροχής τους καλοκαιρινούς μήνες, θα έχουμε ταυτόχρονα και αυτόματη αναπλήρωση νερού. Σε συνδιασμό δε, με μία αυτόματη ταίστρα, λύνεται και το θέμα των αλλαγών νερού, σε περίπτωση μίας μακρόχρονης απουσίας από το σπίτι!
Είναι τόσο απλό, όσο μου φαίνεται; Το έχει επιχειρήσει ποτέ κανείς και με τι αποτελέσματα; Πρέπει άραγε να επαυξηθεί η υπολογισμένη παροχή υπερ ασφάλειας , λόγω σκαμπανευάσματος της πίεσης του δικτίου και επειδή με αυτή τη μέθοδο, πετάμε και κάποιο μέρος του φρέσκου νερού και πόσο; Περιμένω τη γνώμη και τα φώτα των πιο έμπειρων!
Εμφανίσεις: 4436
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01869 seconds with 12 queries