Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-05-14, 14:50
Karajohnidio Ο χρήστης Karajohnidio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Ερωτησεις για τη δικη μου λιμνουλα

Καλησπέρα παιδιά!
είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζω με τη λιμνούλα μου.
Αρχικά να σας ενημερώσω πως τη λίμνη τη διατηρώ περίπου 8 χρόνια.
Το μέγεθός της είναι περίπου 2,5x1,5x0,8(μέσος όρος) ενώ το μέγιστο σημείο βύθησης είναι 1m.
Η λίμνη βρίσκεται στο εξοχικό μου σπίτι στον Ωρωπό και στην μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας είναι εκτεθειμένη στον ήλιο.
Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή της είναι το linear.
Πάμε στα προβλήματα τώρα.
Επειδή δεν μπορώ να είμαι συνέχεια στο σπίτι αυτό στην λιμνούλα μου δεν έχω ψάρια αν και θα το ήθελα.Υπάρχει κάποιο ψαράκι να βάλω το οποίο να μην χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα (μόνο σκ μπορώ να είμαι εκεί)?
Επίσης το νερό μιας και δεν έχω ψάρια θα ήθελα να είναι καθαρό, όμως εκείνο κάθε 2η μέρα έρχεται κ γίνεται καταπράσινο...
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να έχω καθαρό νερό?
Μου είχαν πει να ρίξω χλώριο αλλά και πάλι δεν είδα καμία σοβαρή διαφορά πέρα από το ότι το νερό αντί να πρασινίζει την 2η μέρα πρασίνιζε την 4η.
Εκτός αυτού έχω φτιάξει και ένα αυτοσχέδιο καταρράκτη με μια αντλία που είχα πάρει τότε, αλλά όταν τον θέτω σε λειτουργία έχω τρομακτικές απώλειες νερού(στη μισή ώρα έχει αδειάσει η μισή λίμνη).
Το σημείο που έχω τον καταρράκτη το έχω τσιμεντάρει και το έχω μονώσει με αφρό πολυουραιθάνης.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει???
Τέλος έχω σοβαρό πρόβλημα με τα κουνούπια...
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι αυτό???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν μπορέσω θα ανεβάσω αργότερα φωτογραφίες να τη δείτε μήπως βοηθήσουν
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries