Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 28-09-17, 08:29
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Μιας και αναφέρεστε στην αλλαγή να ρωτήσω κάτι που δε μου είναι ξεκάθαρο παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές παρουσιάσεις στο forum. Το νερό που ετοιμάζω για να βάλω στο ενυδρείο πρέπει να είναι στη σωστή θερμοκρασία και να έχω βάλει αντιχλώριο. Γιατί υπάρχουν αναφορές σε προετοιμασία από την προηγούμενη μέρα και ανάγκη κυκλοφορητή στο βαρέλι; Αν βάλω το αντιχλώριο και ανακατέψω καλά δε μπορώ άμεσα να προσθέσω το νερό; Πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες και μετά να το προσθέσω (οπότε τότε έχει νόημα η προετοιμασία και ο κυκλοφορητής) και αν ναι πόσες περίπου;
Βάζουμε το νερό σε βαρέλι προετοιμασίας από την προηγούμενη μέρα με θερμοστάτη και κυκλοφοριτη. Αν μείνει στάσιμο δημιουργούνται παθογόνοι οργανισμοί. Αν κυκλοφορεί το νερό μέσα στο δοχείο αλλαγής το χλώριο φεύγει χωρίς να προσθέσεις κάτι.
Αν ετοιμάσεις το νερό αλλαγής εσυ και το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο αμέσως θα πρέπει να βάλεις αντί χλώριο για όλη τη ποσότητα του νερού του ενυδρείου και όχι μόνο αυτή που αλλάζεις.
Και το νερό πως το ζεσταίνεις; Με νερό από θερμοσίφωνα; Αν ναι είναι λάθος γιατί αν ο θερμοσίφωνας σου δεν είναι καθαρός (πράγμα σπάνιο) θα έχεις προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries