Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #114  
Παλιά 23-11-14, 20:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εχω Caulerpa racemosa, Posidonia oceanica (τα κοινα πρασινα φυκια μας) καθως και καφε, κοκκινα και πρασινα Cystoseira ειδους φυτακια σε 40λιτρο, μεσογειακο ομως..
Πλαιοτερα δεν ευδοκιμουσαν, ιδιαιτερα τα πρασινα Cystoseira , καθως και η Caulerpa. Κιτρινιζαν, ασπριζαν και ελιωναν... Αλλαζοντας τον φωτισμο αυξανοντας τα watt και περνωντας σε LED, μεγαλωνουν αρκετα!!
Δυστυχως, Caulerpa racemosa, βρισκεις ανετα στις παραλιες μας πλέον και ερχεται και η σειρα για την Caulerpa taxifolia......
Δεν τις τρωει κανενα ψαρι, σαλιγκάρι, αχινος κλπ... Καθε δεύτερη, τριτη μερα, εχει δημιουργηθει και μια νεα "μπιλιτσα" κατα υψος στην Caulerpa racemosa..
Καλυτερα να κοβεις σε μια μεριά οση δεν θες και να μην κλαδευεις τις ακρες της καθως ειναι τοξικο φυτο και μπορει να απελευθερωσει ουσιες, τουλάχιστον απο οτι έχω διαβασει...
Κανει αρκετα δυνατες ριζες πανω στον βραχο, αλλα μπορεις ευκολα να την ξεκολας τραβωντας την και να την τοποθετεις αλλού..
Κανει συνεχως perling, οπως και τα υπολοιπα παραπανω φυτα και μονο με αυτα και λιγη turf που εχει εγκατασταθει στο διαφανές σωληνακι της επιστροφης του φιλτρου, το οποιο το χτυπαει το φως, δεν εχω νιτρικα, οσο και να ταιζω..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries