Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 19-08-14, 17:20
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σευχαριστουμε Κλεοβουλε,για εναν καταπλυκτικο οδηγο,για νεους αφρικανους που εφτιαξες.

ΔΕν θα διαφωνισω ουτε με εσενα,που λες 300 λιτρα για μπουνες,αλλα και με τον φιλο tyrinthos που λεει 700 για χαπς.και επειδη υποθετο το κειμενο γρφατηκε για νεους που σκοπευουν να γινουν τωρα αφρικανοι,πιστευω ειναι λιγο υπερβολη,αλλα και το χειροτερο για νεα παιδια,με αυτην την κριση,θα προσθετα και απαγορευτικο να στησει καποιος 700 λιτρα για χαπς,η 300 λιτρα για μπουνες.
Αν δεν διαφωνεις Δασκαλεθα ελεγα να λεμε σε νεους σε ηλικια αλλα και σε νεους στην αφρικη,να δεινουν μεγαλυτερη σημασια,στο μηκος,και εαν εχουν μινιμουμ 1 μετρο μηκος,ας ειναι και 180 με 200 λιτρα,με σωστο στησιμο,θα μπορουν να γευτουν την αγρια -ομορφη αφρικη,με καποια συγκεκριμενα ψαρακια.Επισης για τα χαπς,δεν ειναι αναγκη να διατηρουν ολοι βενουστους,που πραγματι θελει λιτρα πολλα,αλλα σε μηκος 1,20 μπορει να βαλει μια αλονοκαρα Jakop που γινετε πιο μικρη απο ενα λαμπιτο πχ.
Επισης να πω για το καθαρισμα των φιλτρων ανα 6αμηνο.
Εδω θα διαφωνισω μαζισουγιατι ολα ειναι σχετικα.Αν εγω αφησω πανω απο 1,5 μηνα ακαθαριστο το φιλτρο μου,εχοντας βενουστους κτλπου κανουν κακαρες 0,5 μετρο (δεν κανω πλακα)τοτε αστα να πανε.

Και μια παρατηρηση για τα ζουρζουβιλια συνοδοντιδες,Οποιος θα τους βαλει,δεν θα δει μωρα με τιποτα.Εμενα με βολεψαν πολυ,αλλα αλλοι θα ηθελαν να δουν εστω και λιγα μωρα,Με αυτα ουτε ενα
συμφωνω εν μερη γιατι αναφερω haps+aulonacara και οχι σκετα aulonacara..
ειναι διαφορετικα και σε μεγεθος και σε συμπεριφορα.
αν λοιπον σκοπευουμε να κρατησουμε aulonacara τοτε ναι μπορουμε να το κανουμε σε μικροτερο ενυδρειο..

οσο για τα χαπς ναι ειναι μεγαλη αναγκη να διατηρησει καποιος βενουστους γιατι αλλιως δεν θα γνωρισει το μεγαλειο της λιμνης!!
εστω και cyrtocara moori να βαλει καποιος θελει αρκετα λιτρα η τουλαχιστον αρκετο μηκος..

το επομενο ενυδρειο μου (ελπιζω να ερθει γρηγορα) εχει σκοπο να δειξει το μεγαλειο της λιμνης μαλαουι σε ανθρωπους που τα θεωρουν πολυ κοινα ψαρια με οσους εχω μιλησει δεν ενθουσιαζονται οπως πχ με τους δισκους

γι αυτο λοιπον θα προσπαθησω να παρουσιασω εδω ενα ενυδρειο που μεχρι τωρα το εχω σαν ονειρο..δεν καλυπτομαι απο τα λιγα..θελω τη λιμνη στο σπιτι μου και ελπιζω να προσελκυσω νεους να ακολουθησουν αυτη την σπανια εμπειρια..

ηδη εχω αρχισει να αγοραζω χαρεμια μικρων ψαριων που θελουν το χρονο τους για να μεγαλωσουν ωστε οταν ερθει η ωρα να μπουν στο νεο τους χωρο..τοτε θα εχουμε την ευκαιρια να συζηταμε τις διαφορες συμπεριφορες και γιατι οχι οποιος θελει να ερχεται να τα βλεπει.

πωωωω..ταξιδεψα τωρα.ουτε καν ξερω τι εγραψα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01799 seconds with 11 queries