Θέμα: S.O.S.
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 13-12-09, 14:14
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.Το χρυσόψαρο θα το κρατήσω για 2 λόγους.Ο πρώτος είναι γιατί το συμπάθησα και ο δευτερος γιατί στο μαγαζί αυτού του τύπου εγώ δεν χαναπατάω.Οφήλω να ομολογήσω ότι το βράδυ
που έγραφα αυτό το ποστ,ήμουν τρομερά εκνευρισμένος.
Ενας γνωστός παλιός χομπίστας, μου είπε ότι μπορώ να καθαρίσω το ενυδρείο μου από το χαλίκι αυτό να αφήσω μέσα το χρυσόπσαρο αλλά να αλλάζω το 50% του νερού μέρα παρα μέρα, και αν χρησημοποιήσω και μερικά βακτήρια, θα είναι απολύτος ασφαλές για το ψάρι.Είναι σωστό αυτό?
Τέλος μου είπε ότι άφού στρώσω το ενευδρέιο μου θα χαρήσει ένα ενυδρείο
40 λίτρων για να μπεί το χρυσόψαρο οπότε να χρησημοποιήσω το 80 λίτρων για να αρχίσω με γκάπυς που είναι ότι πρέπει για αρχάριους.Νομίζω ότι η πρόταση του μιάζει με του φίλου harris.
Θα σας παρακαλούσα να μου πήτε αν είναι σωστός αυτός ο τρόπος, αν υπάρχει κίνδυνος για το ψάρι, και αν θα μπορούσα να βάλω τα φυτά αφού στρώσει το ενυδρέιο.
Αν τελικά είναι σωστός αυτός ο τρόπος με τια αλλαγές νερού,το φίλτρο,μπλε σφουγάρι να το ξεπλένω μα νεράκι στην αλλαγή? ή θα καταστρέφω τα βακτήρια?
Τέλος μαζί με το μπλε σφουγκάρι έχω βάλει και ένα σακουλάκι από carbone μαζί με sythetic fiber, να τα αφήσω η είναι παντελός άχρηστα?

Υ.Γ. Δεν με νιάζει η ταλαιπορία των αλλαγών, ισα ίσα που θα μου δώσει χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο με το χόμπι που επέλεξα.

Ευχαριστώ πολύ
Γιάννης
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nxris Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα!
Διάβασε το παρακάτω link για να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις με το χρυσόψαρο.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Το μπόλι πιστεύω είναι από τις καλύτερες επιλογές στρωσίματος για να κρατήσεις και το ψαράκι σου.
Μπόλι που θα βρω? δεν γνωρίζω κάποιον που μπορέι να βοηθήσει.
Αν υπάρχει κανείσ εδώ ευχαρίστως να πλήρώσω κιόλας δεν με νιάζει καθόλου.
Μένω Πειραιά και πάω όπου μου πείτε .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tannis : 13-12-09 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries